Вівторок, 19 Березня, 2024

Історія міста Чернівці. Освітлення міста

Після включення Чернівців до складу Австрійської імперії, потребувало вирішення питання вуличного освітлення. Спочатку, поліцейські займалися цими обов’язками. У 1793 році вийшло розпорядження від поліції, що вночі ніхто не міг ходити вулицями міста без ліхтарів, пише chernivtsi-future.com.ua.

Види освітлення

На початку 1870-х років, у Чернівцях було запроваджено «нафтове освітлення». Влітку було дуже зручно запалювати ліхтарі, зимовий період вносив складнощі у цей процес. Велика кількість снігу, яка покривала вікна та двері будинків доверху. Сюрпризи робили і торговці нафтою, додаючи воду до суміші, тому під час морозів ліхтарі гасли. Робота ліхтарників була відповідальною та кропіткою. Однією з перепон ставали злодії та бешкетники, які розбивали ліхтарі. 

Світильників було багато, всі були різними: нафтові, карбітні, воскові, олійні. Лампи також відрізнялись одна від одної, тому що деякі світили до 22-00, інші – всю ніч. Вигляд ламп залежав від потреб господарів та статку. Наприклад, магазини мали оздоблення з абажурами, а на вуличних лампах такого не було. Коли з’явилося освітлення за рахунок електричного струму, підсвічники переобладнали на електричні.  Що стосується олійних ламп, відділ для рідини монтували збоку, олія (очищена) подавалася через краник, який був регулятором того, щоб лампа не закурювала скло. Велика кількість ламп виготовлялась зі скла, фабрикою пана Фішера у Красноїльську.

Перехід на електричну енергію

1885-1886 роки принесли обладнання невеликої електричної станції з паровою машиною, вона мала потужність 20 кінських сил, розташовувалась станція у нижній частині міста.

Лютий 1896 рік. Чернівці запустили міську електростанцію. Освітлення центральної площі Ринок, головних вулиць стало електричним. Магістрат оплачував подачу світла на центральні вулиці міста, до державних та комунальних установ. Околиці Чернівців впродовж довгого часу залишалися без електричного світла. Власники приватних та корпоративних будівель повинні були самі сплачувати проведення світла.

Плата за електроенергію становила 9 гелерів, для порівняння – у Відні вона була 6 гелерів, у Будапешті 4 гелера. Через високу вартість платежів, у Чернівцях 1907 року було лише 2 тисячі осіб, які використовували електричну енергію.

Наразі нічні Чернівці виглядають чудово. Особливо вулиці, на яких зробили сучасне освітлення. Мешканці та гості міста демонструють свідомість та відповідально ставляться до приватного майна. Залишається відкритим питання щодо освітлення деяких парків та скверів, щоб люди могли вільно відпочивати у вечірній час.

Сподіваємось, що найближчим часом, цей недолік буде вирішено. Чернівці зможуть засіяти новими барвами. Кількість любителів активного відпочинку підвищиться в рази. Пам’ятайте, що чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. Поважайте себе та інших. У такому випадку, комфорт навколишнього середовища буде тішити мешканців та гостей міста.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.