Четвер, 18 Квітня, 2024

Коротка історія міста Чернівці

Місто Чернівці – чарівне місто на заході України неподалік кордону з Румунією. За свою історію Чернівці перебували у складі декількох держав, місто є багатонаціональним, тут проживають і румуни, і молдовани, і євреї, і німці, проте українці на цій території завжди переважали. Що варто знати про історію міста Чернівці, читайте у матеріалі на chernivtsi-future.

Наразі у Чернівцях проживає багато вимушених переселенців, які цікавляться історією нашого міста і хочуть дізнатися про нього більше. Тож ми розповімо коротку історію міста Чернівці з оновними фактами та подіями.

Початок існування міста Чернівці

Вперше назва міста Чернівців в офіційних документах згадується у 1408 році. Сама назва міста походить від городища, яке згадується як Черн на Пруті (Чернъ на Прутѣ). 

Оборонне місто на місці сучасних Чернівців у XII столітті заснував галицький князь Ярослав Осмомисл неподалік річки Прут. Доказом цього факту були руїни фортеці, яка існувала до середини XIII ст.

З середини XIV ст. Чернівці входили до складу Молдавського князівства та були прикордонним містом з Польщею, через яке проходив торговельний шлях зі Львова на Сучаву. В ці часи місто не раз зазнало руйнувань під час воєн Молдавії з Польщею, турками і татарами. Цікаво, що у Чернівцях свого часу побували і козаки  під проводом Богдана Хмельницького. Переслідуючи їх, російське військо тоді перший раз зайняло Чернівці. 

Після російсько-турецької війни 1768–1774 Чернівці перейшли під владу союзної Австрії. З самого початку австрійського панування Чернівці стали центром Буковинської округи, яка входила до складу Галичини, а 1849 р. автономного краю Буковини. 

У середині ХІХ ст. у Чернівцях спостерігалося загострення політичного суперництва між українськими і румунськими національностями на Буковині, проте в цей час також пожвавився економічний розвиток міста, зокрема була збудована залізниця Чернівці — Львів, ввели в дію трамвай, провели водогін та каналізацію.

В ці часи були побудовані найвизначніші пам’ятки міста: кафедральний собор, резиденція буковинських православних митрополитів, вірменська церква, єзуїтський костел, єврейська синагога, міський театр. Чернівці набули справжнього європейського вигляду, їх в ті часи називали «малим Віднем». У місті працювали різноманітні школи, а у 1875 р. заснували Чернівецький університет. Під кінець австрійського панування в Чернівцях існували 4 народні школи з українською мовою навчання.

Чернівці у ХХ ст. та сучасність міста

Протягом Першої світової війни Чернівці три рази окупували російські війська. 

У 1918 році в місті відбулася важлива подія – народне віче за участі близько 40000 тисяч українців, більшість з яких проголосувала за возз’єднання з Українською державою, яку проголосили тоді у Львові, проте вже 11 листопада 1918 р. румунське військо окупувало Чернівці, а 28.11.1918 р. було проголошено про приєднання Буковини і Чернівців до Румунії. Румуни переслідували українців, але незважаючи на це, місто і надалі залишалося центром українського життя на Буковині.

У червні 1940 року місто та вся північна Буковина були анексовані у Румунії Радянським Союзом і увійшли до складу УРСР. Коли Німеччина напала на СРСР, 6 липня 1941 румунські та німецькі війська зайняли місто знову, багато інфраструктури було знищено, почалися переслідування євреїв, які проживали у Чернівцях. Після відвоювання Чернівців радянським військом 29 березня 1944 року, вони стали обласним центром. До області увійшла територія Північної Буковини та Північної Бессарабії. 

З відновленням Україною незалежності у 1991 році, Чернівці залишилися обласним центром Чернівецької області і наразі є важливим культурним, громадським і віднедавна центром прийому переселенців в Україні. З 2014 року багато чернівчан брали участь у війні на Сході проти росії, наразі чернівчани також воюють проти російського агресора в різних точках нашої держави і разом з усією країною йдуть до перемоги.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.