З 2014 року в українському інфопросторі досить часто можна натрапити на слово “волонтери”. Тоді хтось взяв до рук зброю і пішов захищати українські кордони, а хтось залишився в тилу і всіма силами допомагав військовим. Це продовжується і сьогодні.
У цьому матеріалі на сайті chernivtsi-future.com.ua ми більш детально розповімо про буковинських IT-волонтерів – хто вони такі і чим займаються.
Інтернет змінює уявлення про війну
У 2014 році у війну включилися різноманітні групи та представники буковинського ІТ-середовища. Хтось залишається у цій сфері й сьогодні. За десять років війни чернівецькі IT-компанії розширили свої напрямки і розподілили їх по декількох хабах. Працівники об’єднані в понад два десятки різноманітних волонтерських груп та команд.
У МediaHub IT-волонтери працюють над створенням різноманітних технологій, зокрема ШІ-технологій (штучного інтелекту). Також працівники аналізують інформацію, ведуть пошук та ідентифікацію окупаційних російських військових, які залишили сліди воєнних злочинів, що були здійснені на території України, або брали та беруть участь в окупації наших територій. А ще IT-спеціалісти розробляють українські ігри.
Проєкти буковинських IT-компаній
IT-спеціалісти працюють у команді з журналістами, маркетологами, дизайнерами, електронниками, проєкт-менеджерами, фахівцями з інформаційних технологій. Здебільшого айтішники діють автономно і не залежать одне від одного. Вони мають змогу співпрацювати напряму з проєктом.
Діяльність IT-працівників загалом спрямована на створення та поширення правди про війну в Україні. Завдяки штучному інтелекту спеціалісти мають змогу охопити багатотисячну аудиторію. А також IT-компанії формують комунікаційні структури, аби доносити правду світові про злочинну терористичну діяльність російських окупантів на території нашої держави.
Загалом буковинські IT-волонтери мають чимало напрямів. Хтось з них займається різними DDOS-атаками, викликаючи технічні збої в ресурсах окупантів, хтось — іншими видами кібервійни. До прикладу, команда чернівецьких айтішників створила програму для браузерів No russia content, яка блокує поширення російського пропагандистського контенту в інтернет-просторі. А також блокуються усі російські сайти в пошуковій системі. Раніше українські спеціалісти обмежували російський контент лише на території нашої держави, а тепер, завдяки цьому проєкту, є змога перешкодити поширенню пропаганди у світі.
Завдяки штучному інтелекту буковинські IT-команди також розробили моделі комп’ютерного зору з виявлення, ідентифікації та точної класифікації різних типів військових транспортних засобів і людей, які можуть бути знайдені на полі бою. Також за допомогою цього проєкту можна відстежити об’єкти у реальному часі у зоні бойових дій.
В Україні ще активно розвивається технічний напрям в IT-сфері. Фахівці за допомогою різних деталей створюють необхідну амуніцію для військових. До прикладу, був реалізований проєкт AeroDraco – це розробка дронів дирижаблів-обманок. А також War Robot Che – це ініціатива, у межах якої розробили різноманітні тактичні автоматизовані наземні роботизовані колісні та гусеничні системи пересування.
На думку IT-спеціалістів, кібербезпека є дуже важливою у наш час. Адже проти нашої держави воюють не лише підтримувані тоталітарними державами кіберспеціалісти, а й різні приватні й поодинокі хакерські групи, які у своїх методах діяльності як ніколи намагаються бути креативними. Нашим IT-працівникам неодноразово доводилось стикатись з блокуванням роботи різноманітних комп’ютерних ресурсів та баз даних, намаганням отримати контроль над комп’ютерами або виведенням з ладу різних електронних систем.