Четвер, 25 Квітня, 2024

Найвідоміші легенди Чернівців

Чернівці – це місто з давньою історією, тому воно овіяне багатьма легендами. Чернівці завжди асоціювалися з легендами та міфами, якими оповиті вулички міста. Слухати ці історії за чашкою кави – одне задоволення. Далі на chernivtsi-future.

У матеріалі ми розповімо про відомі легенди Чернівців та опишемо місця, з якими ці легенди пов’язані. Інформація взята з різних чернівецьких видань та тревел-блогів.

Легенда про назву міста Чернівці

Перша згадка про Чернівці в історичних документах датується 1408 роком. Щодо назви міста існує декілька цікавих легенд. Припускають, що його назва походить від велелюдного міста-фортеці на південних рубежах Галицької держави, що мало назву “Чернь” або “чорне місто”, збудованого на лівому березі річки Прут. Є версія, що ця назва походила від чорних дубових, перекладених чорноземом, стін фортеці, яка була повністю зруйнована монгольськими завойовниками і жителі з 1259 року переселилися на правий берег річки Прут. З 1359 року місто стало частиною Молдавської держави.

Існує також народна легенда щодо назви Чернівці походить від словосполучення “чорні вівці”. Тобто місто назвали так, бо саме в цій місцевості з давніх-давен розводили і випасали чорних овець.

Легенда, звісно, залишається легендою. Уже перші дослідники історії Чернівців писали, що немає ніяких підстав пов’язувати назву міста з чорними вівцями.

Легенда про вулицю Кобилянської

Найбільш відомою вулицею у Чернівцях є вулиця О. Кобилянської і саме з нею пов’язано багато легенд. Найвідоміша з них про те, що що колись вулицю підмітали букетами троянд, а людей у брудному взутті сюди не пускали.

Ця вулиця нашого міста у різний період часу називалася по-різному: Молодіїівська, Панська, Янка Флондора. 

У 1786 році тут заклали першу цеглину першого кам’яного будинку, тодішньої кав’ярні “Габсбург”. Після того як на вулиці виклали бруківку, тут особливо слідкували за її чистотою, навіть мили декілька разів на день. А коли селяни приносили сюди сільгосппродукти, то найпорядніші з них ретельно витирали взуття при вході на вулицю.

Кожного ранку двірники мили бруківку і тротуари теплою водою з милом. Двірників у місті на цю вулицю підбирали дуже ретельно: це мали бути освічені люди зі знанням мов на випадок, якщо хтось з іноземних туристів захоче дізнатися яку-небудь інформацію.

Тут були розташовані найбільш фешенебельні салони, ресторани, кав’ярні, та кафе, а також магазини, кінотеатри, банки тощо.

В 1944 році, рішенням обласної виконавчої комісії тодішню вулицю ім. Я. Флондора, що називалась так за правління Румунії, перейменували на честь видатної особистості Буковини, письменниці Ольги Кобилянської. Цю подію було приурочено до 55-ліття її творчої діяльності. З того часу всі ми знаємо вулицю саме під такою назвою.

Легенди чернівецьких будівель та цікавих місць

У Чернівцях також існує давня легенда про Турецький колодязь – єдине на той час джерело води в місті. З визначною пам’яткою пов’язана легенда про кохання турецького паші до української дівчини, який через нерозділене кохання позбавив води всіх жителів міста. Але і це не змусило молоду красуню піти в гарем до турецького правителя. Вона наклала на себе руки, стрибнувши в колодязь і тим самим врятувала від спраги всіх городян.

Не менш захоплююча історія криється за стінами будинку-корабля, який височіє на розі вулиць Головної та Шалом-Алейхема. За переказами, цей будинок був подарунком одного заможного брата іншому братові – капітану далекого плавання, який після відставки дуже сумував за морем. Оригінальна архітектурна споруда дуже схожа на судно – звужений до центру фасад будівлі ніби розрізає потоки доріг, а відкритий майданчик на другому поверсі нагадує палубу.

Багато легенд також пов’язані з будинками-близнюками, що на вулиці Івана Франка. Замовником оригінальної будівлі був багатий городянин, у якого народилися близнюки, то чи сини, то чи дочки. Він вирішив поселити дітей у двох кінцях будинку, так, щоб виходячи на балкон, вони могли дотягнутися один до одного. Сам же став жити в середній частині будинку.

Також подейкують, що між будинками-близнюками є прохід у формі підземного тунелю, яким можна дійти до Соборної площі. Це нібито зроблено для того, щоб жителі міста могли тут сховатися, якщо раптом нападуть вороги.

Цікаві легенди Чернівецької області

Багато легенд пов’язані не лише з Чернівцями, а й з Буковиною. Як от в Буковинських Карпатах у міжріччі річок Виженка і Смугарів є дивовижне природне утворення «Протяте каміння». 

Про виникнення назви урочища розповідає легенда. Відповідно до неї у давні часи горяни не мали зручного шляху, щоб спуститися з гір у долину. Пізніше вони знайшли для цього зручний вихід: нагрівали в казанах воду і виливали її на скелі. У такий спосіб у нестійкому пісковику утворилися «протяті», тобто проткнуті проходи, які й дали назву урочищу.Деякі легенди на Буковині пов’язані і з відомою Хотинською фортецею. Багатьох туристів цікавить пляма на одній зі стін фортеці. Про неї ходить багато різних легенд, але найпопулярнішою залишається легенда про “Замуровану дівчину”. Вона розповідає що комендант фортеці замурував у стіну свою доньку, бо та не хотіла виходити заміж. Дівчина так гірко плакала, що її сльози проступили крізь камінь і залишилися у вигляді плями.

Отож, Чернівці та Буковина дуже багаті на різноманітні легенди і досліджувати у нашому краї можна багато цікавих історій, а місця, з якими ці історії пов’язані, потрібно обов’язково відвідати. Вірити у легенди чи ні, вирішувати лише Вам, але вони завжди існували та будуть існувати і додають певної містичності цікавим місцям нашого краю.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.