Чернівці – місто з безліччю гарних та цікавих вулиць. Від Центральної площі тут починаються 3 найголовніші вулиці: Руська, Героїв Майдану та Головна. Саме вони є ключовими артеріями Чернівців і саме про них та ще деякі, не менш значущі вулиці міста ми розповімо Вам у матеріалі. Далі на chernivtsi-future.
Вулиці у Чернівцях дуже цікаві та надзвичайні, кожна має свою історію, тож ми розповімо Вам про те, як ці вулиці розвивалися та які назви мали у різні історичні періоди.
Вулиця Головна
Вулиця Головна у нашому місті у різні історичні часи називалася по-різному. Історичні дані свідчать про те,що у 1896 році цю вулицю було названо на честь Карла фон Енценберґа, який був головою військової адміністрації Буковини. Ще до цього вулицю називали Лємберґер Штрассе, тобто Львівською, адже по ній проходив важливий шлях зі Львова до Сучави. Ця вулиця була частиною Райхштрасе, тобто Імперської дороги, яка виходила зі Львова і йшла через Буковину до Сучави, а після на захід через Карпати на Зібенбюрґен у Трансильванії. Вулиця Головна також раніше була названа на честь румунського короля Фердинанда, а згодом на честь Леніна.
Загалом вулиця Головна у Чернівцях змінювала своє найменування щонайменше 3 рази. Ще до входження в Австро-Угорську імперію, вона мала назву Львівської, оскільки вела у напрямку до міста Львова. Про це пише дослідниця історії Марія Никирса. Львівський шлях на Буковині починався від кордону, тягнувся повз церкву Святої Параскеви, і далі до виходу з міста через міст на Пруті.
У 1896 році сучасна вулиця Головна отримала назву в пам’ять про генерала Карла барона фон Енценберга.
24 серпня 1944-го, за рішенням тодішньої міської ради вулицю перейменували на ім. Леніна, а із відновленням Україною незалежності, вулицю назвали Головною і називається вона так 30 років.
Вулиця Руська
З початком російської окупації території України, в Чернівцях назва вулиці “Руська” викликала деякі суперечки. Зокрема існувала петиція щодо того, щоб перейменувати вулицю на Європейську, проте вулиця Руська – це історична назва вулиці у Чернівцях. Вона називалася Руською ще у ХІХ столітті. З приходом румунської влади на Буковину, цю вулицю перейменували на “Румунська”. Таку назву вулиця мала до 1940 року, а 24 серпня 1944 року згідно з рішенням міської ради Чернівців вулиці повернули її історичну назву. Назва вулиці бере свій початок від часу коли почали створювати оновлене місто із центром на сучасній центральній площі. Відкриття вулиці Руської постійно обговорювалося ще з 1816 року. Приводом для цього стало будівництво “Русько-католицької парафіяльної церкви” 1820 року. Від назви цієї церкви і походить назва. Вулиця Руська раніше простягалася тільки до церкви, але за продовженою частиною вулиці до давнього торгового шляху також закріпилася назва “Руська”. Існує багато теорій щодо походження назви вулиці Руської. Найбільше відповідає дійсності та, що назва вулиці походить від слів “руські люди, руснаки”, а саме так називали українців, а також від того, що вулиця вела до Руської греко-католицької церкви. Сперечалися щодо назви цієї вулиці деякі чернівчани довго, проте вулиця все ж називається Руською.
Вулиця Героїв Майдану
Цю вулицю у нашому місті багато чернівчан називають Червоноармійською, згадуючи про минуле найменування вулиці, адже назву Героїв Майдану вона носить з 2014 року. Зараз Героїв Майдану є однією з трьох ключових вулиць нашого міста, які починаються від центру. Ця вулиця поруч з Руською та Головною є також однією з найдовших вулиць міста.
З історії вулиці відомо, що до 1918 року вона носила назву Великокучурівська, а за час панування на Буковині Румунії, назву вулиці не змінювали.
24 серпня 1944 року міська рада у Чернівцях перейменувала вулицю на Червоноармійську. Ця вулиця починалася від площі Ринок (Центральної) і вела в напрямку до села Великий Кучурів.
6 березня 2014 року рішенням сесії Чернівецької міськради вулицю Червоноармійську перейменували на Героїв Майдану на честь загиблих українців під час Революції Гідності у 2014 році.
Вулиця Кобилянської
Згадуючи про головні вулиці міста Чернівців, оминути увагою вулицю Кобилянської просто неможливо. І якщо Героїв Майдану, Руська та Головна мають для міста більш практичне значення, то Кобилянської – це окраса Чернівців.
Вулицю Кобилянської наприкінці XIX ст. називали ще “вулицею, що веде до лісу”. Пізніше про неї стали говорити як про “дорогу на Молодію” Завершення забудови та загальне впорядкування вулиці відбулося ще в австрійський час. Тоді вона офіційно дістала назву «Геренгассе», що в перекладі означає «Панська вулиця». У 20-30-х роках 20 ст. вулиця отримала нову назву — на честь Янку Флондора, проте вже 27 листопада 1940 року вул. імені Я. Флондора перейменували на вул. ім. Ольги Кобилянської.
Вулиця Українська
Вулиця Українська також досить цікава вулиця Чернівців. Свого часу її називали “малою Панською”, адже вона розташована паралельно вулиці Панській (сучасна Кобилянської). Назву “Українська” вулиця отримала 24 серпня 1944 року. Раніше вона складалася із двох вулиць: Мірчі Воде та Янку Зотта. З часом вулиці об’єднали і вони отримали спільну назву “Українська”.
Вулиця Шептицького
Вулиця митрополита Андрея Шептицького у Чернівцях за свою історію була перейменована сім разів. До 1918 року вона називалася “Крайової палати”, до 1940 року – генерала Мірческу, до кінця вересня 1991 року – вулиця Щорса.
У 1991 році вулицю назвали на честь відомого діяча українського народу митрополита Андрея Шептицького.
Отож, назви чернівецьких вулиць, їхня історія та факти про них є досить цікавою темою для дослідження. Вивчати історію свого міста загалом завжди дуже цікаво, адже можна дізнатися багато нового про вулицю чи будинок, у яких ти проживаєш.