Субота, 27 Квітня, 2024

Як на Буковині виготовляють скрипки

У Чернівецькому регіоні проживає чимало майстрів різних ремесел. Одним з них є Володимир Солоджук, який виготовляє скрипки. У цьому матеріалі на сайті chernivtsi-future.com.ua ми більш детально розповімо про діяльність буковинця.

Любов до мистецтва

Володимир Солоджук зацікавився музичними інструментами ще у юності. У шкільні роки його дуже манила скрипка. Свій перший інструмент хлопець відремонтував самотужки. Щоправда, тоді скрипка була дитячою. 

Вже у зрілому віці Володимир більш серйозно захопився скрипковою майстерністю. Спочатку це було лише хобі. Першим виробом буковинця була сувенірна скрипка. Але вона повністю до деталей була схожа на дорослу. Тоді це наштовхнуло Володимира на думку створювати справжні музичні інструменти. До чоловіка часто звертались місцеві жителі, аби він полагодив їм смичок, а то й цілу скрипку. 

Спочатку буковинець виготовив понад 10 скрипок. Вироби вийшли вдалими. Одну зі скрипок придбав артист з філармонії. 

Початок скрипкової майстерності

Після виготовлення перших скрипок Володимир ще тривалий час працював на заводі. Почалось скорочення і чоловік зрозумів, що хоче займатись іншим ремеслом. Після закриття заводу економіст та технар з головою поринув у майстрування музичних інструментів. 

У цей період у Чернівецькій філармонії з’явилась вакансія фахівця з налагодження органу. Володимир вирішив спробувати свої сили і запропонував свою кандидатуру. Тоді чоловік закінчив курси у філармонії і от вже протягом багатьох років співпрацює з нею. 

Володимиру Солоджуку випала нагода навчатись в Італії. Місцева влада виділила йому кошти на це навчання. Скрипкової майстерності чоловіка навчав Олександр Крилов. Здобував знання Володимир у невеликому італійському містечку Кремона, яке у свій час відкрило світові видатного музичного майстра Антоніо Страдіварі. 

Протягом двох місяців Володимир працював над власним інструментом. Для чоловіка вона звучала італійською мелодією. Цю скрипку продав учитель, адже він вже здобув собі на той час ім’я і мав змогу запропонувати її дорожче. 

Діяльність на Буковині

Повернувшись в Україну, Володимир розпочав на практиці застосовувати здобуті знання. Під час роботи найважливіше обрати якісний матеріал для майбутнього виробу. Адже від цього залежить звучання скрипки. Різні частини інструмента виготовляють з різних порід дерева. Тож немає якогось одного виду деревини, яка б чудово підходила для виготовлення скрипки. Кожен з них має свої унікальні властивості. До прикладу ялина проводить звукову хвилю найшвидше за весь матеріал, а от клен вважається твердою породою, яка має властивість утримати натяг струни приблизно 27 кг протягом 300 років. Тож Володимир надає перевагу саме цим двом породам. На думку буковинця, українська ялина є найкращим деревом у світі. Адже воно дуже цінне. Навіть існує гіпотеза, що Страдіварі виготовляв свої скрипки саме з карпатської деревини. 

У своїй майстерні Володимир зберігає лише пилку. Інших інструментів у нього немає, адже він все робить вручну. Виріб створюється на звук. Буковинець дотримується 300-річної технології виготовлення. Чоловік вважає, що у наш час багато хто пробує технологізувати процес, але тоді втрачається цінний контакт з деревом. 

Володимир Солоджук поділився, що скрипкова майстерність в Україні не є дуже популярною. Але попри це раніше працювало чимало фахівців з цього ремесла. До прикладу, в Івано-Франківську проживав скрипковий майстер, який вважався одним з перших у цій царині.  

На думку буковинця, саме музика є важливим елементом становлення особистості. Адже вона здатна наштовхувати й надихати на нові звершення. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.