Понеділок, 16 Вересня, 2024

Хотинська фортеця: історія та факти про історичну пам’ятку Буковини

Хотин – невелике містечко, яке розташоване у Чернівецькій області. Проте воно відоме завдяки своїй видатній історії, надзвичайною красою природи та пам’яткам архітектури, які мають важливе національне значення. Саме у Хотині знаходиться видатна пам’ятка архітектури – Хотинська фортеця. Це не лише споруда, яка впродовж багатьох сторіч красується на Буковині. Це історія, яка є доказом величі, могутності та сили українського народу.

Справжнім магнітом для туристів, прикрасою цілого регіону є Хотинська фортеця, яка збереглася до наших днів, незважаючи на всі події, що відбувалися у часи козацтва та вирішили долю всієї Європи, розповідає chernivtsi-future.com.ua.

Історія Буковинського дива – Хотинської фортеці 

За свідченнями літописів на початку п’ятого століття на берегах річки Дністер одне з найдавніших племен тиверців вирішило заснувати своє перше поселення. Це зручне розташування для комфортного та безпечного перебування на той час, адже круті береги, стрімкі поля були справжнім помічником у боротьбі з ворогами. А Дністер (тоді потужна річка) дозволяв розвивати торгівлю. Відомо також, що на місцях поселень тиверців була переправа, яка функціонувала в місті довгий час.

Через деякий час князь Володимир Святославович тоді, коли східнослов’янські землі були єдиною державою, створив на річковому поселенні Хотинський форт.

У середині тринадцятого століття всі споруди, які виконували роль оборонних, було знесено за наказом татарських намісників. Проте на місці дерев’яних споруд було побудовано міцні, кам’яні. Саме таким чином виникло рішення на місці поселень побудувати могутню Хотинська фортецю, яка на той час належала князям роду Лева. Разом із будівництвом фортеці вдосконалювалося ремесло та майстерність. Саме тому Хотинський замок зберігся до наших днів, адже його споруджено за найкращими способами будівництва оборонних будівель.

Саме тому Хотинська фортеця є найкращим прикладом поєднання багатьох народів, епох та історій. Це також обумовлено розташуванням міста на перехресті культур Сходу і Заходу, а також величезним стратегічним значенням. Адже Хотинська фортеця в різні часи свого існування була непорушним форпостом  держав, як: Київська Русь, Галицько-Волинське князівство, Річ Посполита, Османська, Австро-Угорська та Російська імперії.

Бій під Хотином

Хотинська фортеця відіграла важливу роль у перебігу однієї з найбільших битв в історії українського народу – бою під Хотином. Хоробрість козаків, які до останнього подиху боролися з турками, їхній сміливості, завзятості та могутності, Осман Другий дав наказ про відступ від українських земель. Фортеця стала справжнім прихистком для козаків, її стіни не пропускали ворогів та рятували життя багатьом козакам. 

Проте Хотинська фортеця стала свідком не лише визначних подій, але й сумних. Під її стінами отруйною стрілою було вбито легендарного гетьмана Сагайдачного, через що він помер у 1622 році.

Цікаві факти про Хотинську фортецю

Хотинська фортеця – це не лише видатна пам’ятка архітектури. Це місце, яке зберігає безліч фактів, легенд та таємниць. Тим воно і приваблює відвідувачів: окрім неймовірної краси, ви дізнаєтесь і безліч цікавої інформації, яка справляє враження навіть на людину, котра не знає історії України.

  •  На території Хотинської фортеці було знято безліч художніх фільмів. Найбільш відомі: «Д’Артаньян і три мушкетери», «Тарас Бульба», «Балада про доблесного лицаря Айвенго», «Чорна стріла».
  •  Одна з легенд розповідає, що на початку заснування на території фортеці не було жодного колодязя. Проте потреба у його створенні появилась під час турецької облоги. Тоді весь гарнізон ледь не загинув від страшенної спраги. Одна небайдужа дівчина вирішила допомогти захисникам і спустилась до річки, щоб набрати у глечик води. Коли вона поверталась до фортеці, ворожа стріла вразила її. Проте це не зупинило героїню: дівчина піднялась на фортецю та віддала воду своїм захисникам, тим самим рятуючи їх від смерті не від ворога. Як тільки вона передала воду воїнам, дівчина загинула.
  • Саме тому зараз на території Хотинської фортеці є колодязь, глибина якого становить шістдесят п’ять метрів.
  • Є чутки, що під час османської епохи, у Хотинській фортеці було ув’язнено більше тридцяти дівчат, які були гаремом турецького султана.
  • На одній із стін із початку заснування фортеці знаходиться велика пляма. Стверджують, що вона появилась тоді, коли в стіну замурували людину. Проте експерти переконані: моторошна пляма це всього-на-всього оліфа.
  • До наших днів на Хотинській фортеці збереглося безліч християнських символів, які за легендою, обороняли фортецю та всіх її захисників від ворогів.
  • Історичні факти свідчать про наявність підземного ходу від Хотина до Кам’янець-Подільської фортеці. Також подейкують, що там і знаходиться скарб. Проте у 1890 році перед Хотинською фортецею було знайдено старовинні монети.
  •  Хотинська фортеця має шість башт, висотка кожної шістдесят метрів.
  • Хотинська фортеця стала чи не єдиними місцем в Україні, де впродовж багатьох століть поєднуються дві релігії: християнська та мусульманська.
  • Хотинська фортеця входить у список семи чудес України.
  • На території замку знаходиться церква, яку було споруджено ще у тринадцятому столітті. Храм зберігся до наших днів та на рівні з самою фортецею приваблює багатьох туристів та відвідувачів.
  • Висота фортечних мурів – сорок п’ять метрів, товщина – до пяти метрів. Під фортецею розташований глибокий рів, тому будівлю можна було взяти лише довготривалими облогами. Саме тому Хотинська фортецю нікому не вдалося завоювати.
  •  Зі східного боку височіє Східна вежа або вежа Смертників. З цієї вежі скидали засуджених на смерть. Вижити після падіння з мурів заввишки сорок п’ять метрів не міг ніхто. Саме тому вежа має таку цікаву подвійну назву.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.