У наш час комунікація між країнами виходить на новий рівень – встановлення дружніх та партнерських взаємовідносин між окремими містами. Це дає можливість обмінюватися досвідом у різних сферах та галузях, пише сайт chernivtsi-future.com.ua.
Чернівці мають 15 дружніх міст.
Солт-Лейк-Сіті, штат Юта (Сполучені Штати Америки) – 20 липня 1989 року
Найнаселеніше місто штату Юта. 60% населення штату проживають у Солт-Лейк-Сіті. У 1992 році в Чернівцях встановили скульптурну композицію “Колиска миру”. Її подарували жителі Солт-Лейк-Сіті чернівчанам на честь започаткування партнерських відносин між містами.
Саскатун, провінція Саскачеван (Канада) – 6 червня 1991 року
Найбільше місто південної Канади. Це сільськогосподарський та культурний осередок провінції Саскачеван. Саскатунці підтримували чернівчан у 2014 році, коли Україна почала виборювати шлях до євроінтеграції та боротьби за незалежність. Тоді вони передали на фронт бійцям 2000 електронних книг. Вже у 2022 році жителі Саскатун передали чернівецькій владі 250 тисяч доларів. Ці кошти спрямували на придбання засобів зв’язку, медичного та евакуаційного обладнання, дизельних генераторів.
Клагенфурт-ам-Вертерзе (Целовець), земля Каринтія (Австрія) – 5 червня 1992 року
Столиця землі Каринтія. Спільними зусиллями у Чернівцях було створено музей імені німецькомовного письменника буковинського походження, Г. Дроздовського, який помер в Каринтії. Після 24 лютого 2022 року місто-побратим всіляко допомагає Чернівцям гуманітарною допомогою: матраци, засоби гігієни, дитячі іграшки та харчування, одяг, ковдри, спальні мішки, продукти та консерви.
Конін, Великопольське воєводство (Республіка Польща) – 3 травня 1994 року
Місто розташоване в Центральній Польщі на річці Варта. Свого часу обмінювалися досвідом у сфері розвитку комунального господарства. У 2014 році місто запропонувало оздоровити у своєму дитячому таборі дітей військовослужбовців, що загинули в зоні АТО. У 2015 році передало маленьким чернівчанам канцелярію та набори дитячого харчування. З 2022 року Чернівці отримали медикаменти, їжу, теплий одяг та взуття, а також такі необхідні на фронті рації та каски для військових.
Сучава, Сучавський повіт (Румунія) – 14 березня 1995 року
Адміністративний центр на північному сході Румунії. Один із центрів української діаспори Буковини. З початком повномасштабного вторгнення муніципалітет міста-побратима передав допомоги Чернівцям на суму 4,7 мільйона гривень. Це і гуманітарна допомога для цивільного населення, і речі для військових.
Ноф-га-Галіль (Держава Ізраїль) – 11 листопада 1997 року
Адміністративний центр та найбільший населений пункт Галілеї. Першим віцепрем’єр-міністром міста була Лія Шемтов, уродженка Чернівців.
Вольфсбург, земля Каринтія (Австрія) – 19 березня 2007 року
Адміністративний центр округи Вольфсбург. Це місто з багатою історією, розвиненою економікою та культурною спадщиною. Місцеві влади співпрацювали над впровадженням системи електронного урядування в Чернівцях.
Тімішоара, повіт Тіміш (Румунія) – 24 квітня 2010 року
Одне з найбільших міст Румунії. Є важливим центром для автомобільної промисловості, інформаційних технологій та інших галузей. Закупили для Чернівців засоби цивільного захисту та медичне обладнання.
Ясси, Ясський повіт (Румунія) – 6 жовтня 2012 року
Це місто в північно-східній частині Румунії, яке є адміністративним центром Ясського повіту. Місто розташоване в історичному регіоні Молдова. У 2022 році влада Ясси подарувала Чернівцям три потужних генератори для живлення критичної інфраструктури міста. У 2023 благодійна організація міста Ясси «Serviciul Voluntar de Ambulanță» була одним із донорів гуманітарної допомоги співробітникам та студентам Чернівецького національного університету, чиї члени родини перебувають у лавах ЗСУ.
Бєльці (Республіка Молдова) – 5 жовтня 2013 року
Це адміністративний центр Бєльцького району та одне з найбільших міст у країні. Бєльці є важливим центром для промисловості та торгівлі в північній частині Молдови. Міцна культурна та освітня співпраця з Чернівцями.
Кишинів (Республіка Молдова) – 14 жовтня 2014 року
Столиця Молдови. У 2020 році участь у спільному проєкті дала змогу придбати для чернівецьких лікарень два комплекти обладнання для проведення досліджень методом ІФА.
Мец, Лотарингія (Франція) – 22 квітня 2022 року
Це столиця провінції Лотарингія. У 2022 році вони передали містянам низькопідлоговий автобус Volvo із пандусом на 45 сидячих місць. Також між університетами м. Мец та ЧНУ ім. Ю. Федьковича запровадили програму подвійного диплома, яка доступна студентам спеціальності «Міжнародний менеджмент та торгівля». Відтепер молодь зможе отримувати новий досвід, знання і навіть другий диплом.
Мангайм, Баден-Вюртемберг (Федеративна Республіка Німеччина) – 28 червня 2022 року
Місто в південно-західній частині Німеччини, третє за величиною на німецькій землі Баден-Вюртемберг. У 2022 році Мангайм виділив сотні тисяч євро з міського бюджету та залучив фінансування з Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини. Вже у 2023 році привезли до Чернівців потрібну гуманітарну допомогу: генератори, шкільні меблі та засоби гігієни. Також муніципалітет Мангайма надав медичні засоби та обладнання, продукти, дитяче харчування, пральні машини та сушки на 340 тисяч євро. Крім того, Мангайм передав Чернівцям два автобуси Mercedes-Benz Citaro (Evobus).
Дюссельдорф, Північний Рейн-Вестфалія (Федеративна Республіка Німеччина) – 1 вересня 2022 року
Місто на заході Німеччини. У 2022 році Дюссельдорф передав Чернівцям 10 вантажівок готових продуктових наборів. Окрім продуктів та засобів гігієни, надав медзасоби, пральні машини та спальні мішки. Також Дюссельдорф передав Чернівцям два мікроавтобуси Mercedes-Benz Sprinter, а також Mercedes-Benz Vario та вантажівку Mercedes-Benz Axor.
Ізмір (Туреччина) – 19 грудня 2023 року
Третє за кількістю населення місто в Туреччині та другий за величиною порт країни після Стамбула.
Зважаючи на такий перелік міст-побратимів, жителі Чернівців відчувають шалену підтримку та надію на європейське майбутнє для свого міста.