П’ятниця, 3 Травня, 2024

Храм Святого Архангела Михаїла у Чернівцях: два століття непересічної історії

Храм святого Архангела Михаїла у Садгорі має понад два століття непересічної історії. Колись Садгора була окремим містечком за 6 кілометрів від Чернівців і переважна більшість мешканців була євреями. Католицизм сповідувала лише десята частина тодішнього населення. Планувати побудову римо-католицького костелу почали ще 1794 року, але до практичних кроків дійшли лише за майже 20 років: у 1813 році було нарешті виділено кошти на будівництво, пише сайт chernivtsi-future.com.ua

Католиками допомагали навіть євреї

У 1814 році справа зрушила з місця. Відповідальним за будівництво був австрійський інженер Йоганн Бангольцель. Цікаво, що місцевий землевласник абсолютно безкоштовно надав земельну ділянку під будівництво, а у зведенні храму брали участь навіть євреї! 

Вже за рік – у 1815 році – храм було освячено під назвою “Римо-католицький костел Святого Михаїла”. Лише на рік його випередив костел Воздвиження Всечесного Хреста, який було освячено у 1814 році у центрі Чернівців. 

Костел став першою культовою спорудою з каменю у Садгорі. До цього для католиків була лише дерев’яна каплиця. Пізніше – наприкінці 19 століття – храм було навіть розширено, бо ж він не вміщав вже всіх бажаючих відвідати службу Божу.

Нині доглянутий храм радує око прихожан і, безперечно, є окрасою району Садгора. Проте так було не завжди.

Від храму до складу

Храм Святого Архангела Михаїла діяв і за часів Австро-Угорської імперії, і за часів Румунії, і навіть за часів Радянського союзу. Проте саме останній поклав край богослужінням. У 1962 році радянська влада у Чернівцях вирішила закрити культову споруду і перетворити її… на склад. До речі, через три роки місто Садгора увійшло до складу міста Чернівці.

Сплюндрування пам’ятки призвело до прикрих втрат, адже внутрішнє оздоблення, у тому числі фрески, було повністю втрачено. Дехто з колишніх прихожан навіть намагався не проходити повз храм – настільки болісним було усвідомлення втрати святого місця…

Хоча одразу після здобуття незалежності України храм було повернуто громаді, споруда ще довго залишалася занедбаною, прихожани ходили на службу по витоптаній на зарослому подвір’ї стежці. Не було навіть постійного священника. Всі вони приїздили на службу з інших храмів.

Проте з часом все почало змінюватися. Своє 200-ліття храм Святого Архангела Михаїла, який є однією з найстаріших римо-католицьких культових споруд на Буковині, відзначав у 2015 році вже у повністю оновленому вигляді. Сьогодні у храмі є навіть тепла підлога!

А ще його особливістю є шопка – різдвяний вертеп – з фігурками у людський зріст. Заради нього люди приїздять навіть з віддалених місць! Цікаво, що в позаріздвяний час ці фігурки можна побачити на подвір’ї храму – вони дуже подобаються дітям.

Нині храм радує садгорян та гостей району своєю доглянутістю, красивим шпилем та охайним подвір’ям. Колись святині також належав парафіяльний будинок (нині у приватній власності) та школа, де навчали релігії дітей (нині школа №37). Проте вже у 2005 році почалося будівництво нового парафіяльного будинку. Нині будівля має три поверхи, тут збираються прихожани, на горішньому поверсі живе та працює кілька монахинь. 

Тож коли будете у Садгорі, неодмінно загляньте сюди, щоб віддати шану храмові, який пережив багато драматичних подій, проте зміг відродитися і зараз милує око та душу!

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.