Буковинський край славиться своєю неймовірно мальовничою природою і чудовою архітектурою, пише сайт Чернівці Майбутнього. Окрім численних архітектурних пам’яток, які по сьогодні милують око чернівчан та туристів, в Чернівецькій області є також кілька великих закинутих пам’яток архітектури та зруйнованих споруд, які також заслуговують на увагу та на те, щоби про них знали.
Забута архітектура – замок Берегомет
Замок Берегомет – одна з таких покинутих архітектурних пам’яток Буковини, про яку в наші дні мало-хто знає. Цей замок – колишня резиденція графа Миколи Василько, що жив і керував в князівстві Буковини.
Історія цього замку бере свій початок у сорокових роках дев’ятнадцятого століття, коли Василько вирішив розширити свої володіння і зробити більшим і без того не маленький особняк. Барон Жордаки Василько взявся за початок будівництва, а продовжував і завершував будівництво до кінця його син Василько. Він у вісімдесятих роках дев’ятнадцятого століття добудував до особняка свого батька вежу.
Наприкінці дев’ятнадцятого – на початку двадцятого століть син графа прибув на другий президентський термін і саме в цей час почав займатися електрифікацією своїх володінь. Завдяки йому, замок Берегомет став однією з перших будівель Буковини, що була електрифікована і знаходилася за межами Чернівців.
Архітектурні особливості та подальша історія покинутої архітектурної пам’ятки
Якщо говорити про саму архітектуру замку, то це будівля, з’єднана з кількох частин. Основна частина замку знаходилася там, де розташувалася башта з високим дахом. Фасад будинку не особливо відрізнявся від інших архітектурних споруд того часу і був частково виконаний в дерев’яному стилі, притаманному тогочасному селу.
Замок Берегемот та садибна частина були частиною родової резиденції сім’ї Василько ще з 1888-го року. Все змінилося з початком Першої світової війни у 1914-му році – тоді маєток та садибу було передано за сприяння губернатора Буковини у власність Таємної ради.
В лютому 2015-го року австрійська газета повідомила про зруйнування замку Берегемот силами російських козацьких орд. Спершу в стінах колишньої резиденції розташувалися російські війська, незадоволені тим, що власник виступає не на стороні Російської імперії. Все скінчилося тим, що наприкінці 2015-го року замок було розграбовано російськими ж військовими – звідти винесли всі цінні речі. Вивезли навіть домашню худобу – коней та корів.
Останній період «життя» замку Берегемот так і завершився в лютому 2015-го року. Козаки попросту спалили замок, що було скоєно з умисною метою помститися графу за те, що той колись створив полк добровольців під назвою «Гуцульсько-буковинський батальйон».
Так і завершилася історія маловідомої архітектурної пам’ятки Буковини – замку Берегемот, який історично не вдалося зберегти до наших днів.