Основною запорукою зростання добробуту мешканців будь-якого регіону є збільшення економічного потенціалу території та ефективне використання такого потенціалу. Маючи чітке розуміння, в яких галузях міста або території мають певні економічні переваги над іншими, міста та регіони можуть стимулювати розширення діючих та створення нових компаній, а відповідно робочих місць. Більше на chernivtsi-future.
Дослідницький проект від німецьких партнерів
Протягом п’яти років за підтримки Німецького Товариства Міжнародного Співробітництва (GIZ) триває проект «Сприяння економічному розвитку та зайнятості», націлений на вивчення економічного потенціалу регіону та стимулювання економічного розвитку. В рамках проекту агенцією економічного розвитку PPV Knowledge Networks (м. Львів) в партнерстві з чернівецьким Прес Клубом було проведене дослідження потенціалу індустрії інформаційних технологій в місті.
Дослідження включало аналіз даних про наявний людський капітал для галузі в освітніх закладах міста, інтерв’ю з ключовими заінтересованими сторонами, опитування студентів ІТ спеціальностей та проведення круглого столу. Результатом дослідження стали практичні рекомендації щодо подальших кроків для розвитку індустрії ІТ у Чернівцях.
Загалом зрозуміло, що сильними сторонами міста є хороший рівень підготовки спеціалістів в місцевих вишах та наявність в них ІТ спеціальностей, існування галузі ІТ в місті та мультикультурність Чернівців. Основними можливостями для Чернівців є залучення нових інвесторів та сприяння уже наявним, екстенсивне зростання компаній та перехід до продукування ПЗ з вищою доданою вартістю; участь у європейських грантових програмах; залучення Інвестиційного Фонду «Буковина» для стимулювання бізнес-середовища в місті; створення галузевого регіонального об’єднання для розвитку ІТ (кластерної ініціативи).
Понад 60 відсотків випускників місцевих вишів не володіють англійською мовою, або володіють нею на базовому рівні, вільно розмовляють лише 7 відсотків. Вільне володіння англійською є однією з ключових вимог ІТ компаній в Україні.
Подальший план розвитку
В ході реалізації проекту було сформовано пакет стратегічних ініціатив, спрямованих на розвиток галузі ІТ у Чернівцях:
- проведення циклу подій для ІТ спільноти;
- інформування про потенціал галузі ІТ ключові групи заінтересованих сторін;
- використання потенціалу грантових програм;
- cтворення кластерної ініціативи Чернівці ІТ (ЧІТ); модернізація ІТ освіти в Чернівцях;
- cтворення у Чернівцях інкубатора для ІТ та дотичних галузей;
- представлення потенціалу ІТ галузі Чернівців в Румунії.
Наявність Інвестиційного Фонду «Буковина» з фокусом на Чернівецьку область створює добрі передумови для розвитку власних стартапів та продуктових компаній. Добрі традиції у машинобудуванні, енергетиці (колишній ВПК) може дозволити розвинути продуктові компанії, які використовують ІТ, наприклад, проекти з використанням вбудованих програмних продуктів. Малий ринок, відсутність міжнародних компаній, низька включеність регіону у глобальну економіку зумовлюють брак навичок та досвіду підприємницької діяльності наднаціонального або навіть національного масштабу.