Понеділок, 29 Квітня, 2024

Кладовища Чернівців – історія і сьогодення

Як і у кожному населеному пункті, в Чернівцях є кладовища та цвинтарі. Місто наше не маленьке – біля 260 тисяч населення, тому тут є декілька місць поховань, всього їх 14. Найдавніші з них вже закриті, два являються архітектурними пам’ятками. А в наш час померлих містян ховають на 4-х діючих цвинтарях, пише chernivtsi-future.com.ua.

За словами керівника комунального підприємства «Спецкомбінат» Василя Воронюка, щоденно зупиняється життя у 10-17 чернівчан. Більшість знаходять вічний спокій на Центральному кладовищі, одиниці ховають на більш віддалених ділянках.

Ми зібрали інформацію про ці сакральні місця в місті Чернівці – вам варто дізнатися їх історію і сьогодення.

Найдавніший цвинтар – Християнський Некрополь

Перша згадка про нього припадає на 1786 рік, а офіційно відкрили в 1866 році. Ця територія раніше була болотами, їх осушували майже 80 років. Закрили Некрополь для поховань в 1962 році, а потім зі сторони Садгори приєднали ділянку, яку тепер називають Садгірським кладовищем.

Знаходиться на стику вулиць Київської та Лесі Українки, в ті часи це було далеко за межами міста. Загальна площа – 25 га.

Вхід в Християнський Некрополь. Фото travel.chernivtsi.ua

На даний час найдавніше поховання датовано 1807 роком, це могила невідомої жінки, яку звали Гертруда Абрагамович (напис німецькою мовою). Спочатку територія була розділена на квартали по релігійній належності християн: греко-католики, римо-католики, вірмено-католики, православні, протестанти різних напрямків. Є частина, виділена для поховань загиблих військових в Першій і Другій світових війнах. Один із секторів виділений для могил монахинь Введенського жіночого монастиря, на кожній стоїть посріблений хрест з іменем і датами життя служительок Бога.

На Християнському Некрополі є декілька сотень сімейних склепів і каплиць, в яких поховані видатні та багаті люди міста. Оформлено 150 паспортів на власність, що дозволяє й тепер хоронити членів сімей. 

Склеп в Чернівецькому Некрополі. Фото chernivtsi-future.com.ua

«Цінність в тому, що це рідкісна могила, яка має тризубець, розташована на центральній алеї кладовища, пережила стільки епох і не була зруйнована»

На цьому кладовищі поховані такі видатні українці, як письменниця Ольга Кобилянська та письменник Юрій Федькович.

Єврейське кладовище

Розміщене на тій же вулиці Зелені, через дорогу від Християнського. Засновано в 1886 році. За похованнями постійно доглядають, тому помпезні пам’ятники добре збереглися. Щороку сюди приїжджають волонтери з Німеччини, які наводять порядок. Надписи в основному на івриті, є на німецькою мовою. Площа кладовища – 15 га.

Склеп в Чернівецькому Некрополі. Фото chernivtsi-future.com.ua

До речі, євреї єдині дали свою згоду, щоб на їх території ховали мусульман – для них виділили окрему ділянку на дальній стороні.

При вході на кладовище розташована стилістична Стіна Плачу, яку створили з частин меморіалів, які були зруйновані. Анжела Ніколаєва пояснила:

«Сюди часто приїжджають євреї. Не всім вдається знайти могили своїх родичів, тож вони символічно ставлять камінчики біля стіни». 

Екскурсія Єврейським кладовищем за популярністю у туристів на другому місці після огляду міста, навіть випередила цікавість до Чернівецького університету.

Руське кладовище

Знаходиться на вул. Кишинівській, 1. Зараз воно закрите. Тут багато величних пам’ятників, склепів. Чому має таку назву – важко сказати, так як більшість поховань – католицькі, написи німецькою та румунською мовами. Можливо тому, що одна стіна виходить на вулицю Руську.

Інші старі цвинтарі закинуті й практично знищені.

Руське кладовище. Фото Oleg Bar 

Центральне кладовище

Цей діючий цвинтар уже на грані наповнюваності, а територія його не маленька – 60 га. Місця, з додатково виділеною ділянкою, вистачить ще на рік-два. Знаходиться на перехресті вул. Героїв Майдану та вул. Південно-Кільцевої, біля села Годилів, тому часто його називають Годилівським.  

Центральне кладовище. Фото suspilne.media

Територія розділена на квартали, понад 40 тисяч могил.Тут відкритий меморіальний комплекс “Стіна пам’яті жертв катастрофи на Чорнобильській АЕС”.

На цьому цвинтарі влаштована “Алея почесних поховань”. Там можна відвідати могили відомих чернівчан, серед них:

  • співак і композитор Назарій Яремчук;
  • актриса Маргарита Андрієвич;
  • Герой Небесної сотні Василь Аксенин;
  • Народний артист УРСР Володимир Сокирко;
  • поет Іон Кілару;
  • режисер Анатолій Литвинчук та багато інших.
Могила Назарія Яремчука. Фото uk.wikipedia.org

Інші діючі цвинтарі

Крім цього, ховають на приєднанній частині до Християнського Некрополя, що знаходиться на вулиці Яна Налепки (Садгора).

Діюче також, відносно недавно відкрите, кладовище на Роші (вул.Дорошівська) – там є запас місця приблизно на 8 років. Крім того, можливі поховання на цвинтарі Стара Жучка (вул. Ткачука). Село з такою назвою було приєднано до міста в 1965 році, тоді його кладовище внесли в міський реєстр.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.