П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Найвідоміші храми Чернівців

Чернівці – це не лише чарівне місто з величною архітектурою та історією, а й духовний центр всієї Буковини. Панораму нашого міста прикрашають надзвичайної краси храми та церкви, які відвідують багато прихожан. Про найвідоміші з них ми Вам розповімо на chernivtsi-future.com.ua.

У Чернівцях є представники різних релігій та релігійних організацій. У нашому місті розташовані католицький костел, греко-католицька церква, синагога, ісламський культурний центр з мечеттю, різноманітні церкви та молитовні доми. Найбільшу частину храмів міста становлять православні церкви, які не лише є духовними центрами віруючих, а і частиною неперевершеної архітектури Чернівців. 

Кафедральний собор Святого Духа у Чернівцях

Цю церкву вважають головним храмом Буковини та справжньою окрасою Чернівців. Собор виконаний у класичному стилі і завжди вражає чернівчан та гостей міста своєю величністю. Вік собору досить молодий, йому лише трохи більше 150 років. Внутрішній розпис цієї церкви свого часу виконували австрійські майстри і вони вражають прихожан та туристів своєю красою. Будували цей собор на замовлення православного фонду Буковини та за підтримки митрополита Євгена Гакмана, пам’ятник якому розташований у дворі собору. 

Роботи над храмом тривали більше 20 років, освячував церкву той самий перший митрополит Євген Гакман. Автором проєкту будівлі собору був австрійський архітектор А. Ролль, а згодом допомагати йому почав Йозеф Главка і вже за наказом Главки був перебудований фасад собору та дзвіниця. Розписували собор група віденських художників з 1892 до 1896 року і ці розписи чудово збереглися. У другій половині ХХ століття храм був переобладнаний для приміщення художнього музею, але вже наприкінці 80-х років собор повернули православній церкві.  

У 2006 році у дворі церкви встановили пам’ятник першому митрополиту Буковинської православної митрополії Євгену Гакману. 2017 року фасад собору знову зробили молочним кольором, який є для нього природним. До цього храм був пофарбований у рожевий колір. Собор розташований біля вулиці Кобилянської та Головної в центрі міста. Працює він з 7 до 19 години, тут проводять хрещення, вінчання, можна замовити молебень за померлих або за здоров’я живих.

Університетська церква Трьох Святителів

Ця церква також є однією з найвідоміших храмів Чернівців. Храм споруджували разом з архієрейською резиденцією. 1863 року Франц Йосиф I своїм указом затвердив план будівництва майбутнього архітектурного шедевру — Резиденції митрополитів Буковини і Далмації. Автором проєкту став молодий чеський архітектор Йозеф Главка. Одночасно було прийнято рішення й про будівництво Трьохсвятительської (семінарської) церкви. Церкву збудували 1882 року, обслуговували її студенти-богослови та їхні викладачі. У радянські часи церкву закрили та використовували як приміщення для ЕОМ, але, на щастя, вдалося зберегти оригінальні розписи та іконостас храму у первозданному вигляді. У 90-х роках ХХ ст. богослужіння у цій церкві відновили. 

Визначним у храмі є п’ятиярусний іконостас з іконами, що відповідають визначеним православним канонам. П’ятикупольну церкву зведено у візантійському стилі з елементами еклектики.  Парадний вхід має вигляд порталу з аркою та колонами. Окрім того, в оздоблені присутні вітражі, різьблення по каменю, карнизи. Захоплює прихожан та туристів і внутрішнє оздоблення храму, яке вирізняється пишністю обробки, є багатим на різьблення, позолоту, живопис. У храмі проводять хрещення, вінчання, читають записки за здоров’я та упокій, а також проводять церковні служби щонеділі та у святкові дні.      

Миколаївський собор або “П’яна церква” – ще одна візитівка Чернівців

Цей собор є однією з візитних карток міста Чернівці. Він розташований неподалік центру на вулиці Руській. Миколаївський собор ще  називають “П’яна церква” через незвичну покручену форму куполів. Ця церква у нашому місті виконана в румунському стилі, який румуни дуже поважають та часто використовують. 

Щодо цієї церкви з цікавою формою куполів існує дуже багато легенд. За легендою, майстри, які будували церкву, не могли ніяк завершити будівництво. Коли вони будували храм, то все, що побудували за день до ранку розвалювалося. Тоді старший майстер будівельник побачив сон, що потрібно принести жертву і лише після цього храм добудується. Майстри разом вирішили, що чия жінка першою принесе обід, ту й замурують у стіни храму. Першою обід принесла дружина старшого майстра і її  довелося замурувати. Жінка сильно кричала, але майстри будували церкву аж до ночі і на ранок побачили, що куполи храму перекручені, неначе від болю та мук. Будували церкву з 1927 до 1939 року через певні фінансові проблеми. Освятили Миколаївський собор перед початком Другої світової війни у 1939 році. Досі ця церква має оригінальний інтер’єр та надзвичайно гарні вітражі, якими радо милуються туристи і прихожани храму.  

Церква святої Параскеви

Цей храм був першим мурованим православним храмом Чернівців. Колись на цьому місці стояла дерев’яна церква. Будували церкву більше ніж 20 років, зводити її почали ще у 1844 році. Спочатку на церкву не вистачило коштів, але у ситуацію втрутився відомий митрополит Євген Гакман і її зведення таки було завершено. Освятили храм 1862 року на честь святої Параскеви. В радянські часи тут був склад і також шаховий клуб. 

Повернули церкву православній громаді аж 1992 року. 

Архітектура цієї церкви вражає, проте єдиний стиль у ній досить важко визначити, адже тут є і класицизм і ампір. Розписи церкви датуються 19 століттям, як і іконостас. Знаходиться собор на вулиці Заньковецької, 24 в історичному центрі міста. 

Отож, Чернівці багаті на визначні та цікаві храми з великою історією, тож відвідуйте їх та отримуйте не лише духовне збагачення, але й милуйтеся чудовою архітектурою.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.