Субота, 27 Квітня, 2024

Як буковинська родина створює маски на Маланку

Свято Маланки є важливою подією для буковинців. До нього готуються впродовж усього року. Це свято за новим стилем святкують 31 грудня у день Преподобної Меланії. У місті свято Маланки також називають Переберією. У інших регіонах України це Щедрий вечір. У цей день заведено щедрувати, а також “водити козу”. У цьому матеріалі на chernivtsi-future.com.ua ми більш детально розповімо про традиції святкування Маланки у Вашківцях і про те як одна родина створює маски на цю подію.

Історія Вашківців

Протягом декількох століть Буковина була під владою різних країн та князівств. У 19 столітті Вашківці перейшли під впорядкування барона Петрино. Саме він став важливою постаттю в розвитку вашківецької Маланки. 

Місцеві мешканці пригадують, що барону дуже були до вподоби місцеві традиції та святкування, зокрема й Переберія. Йому подобалось, що на це свято жителі перебираються у різноманітні костюми. Петрино так захопився Маланкою, що вирішив на це свято влаштовувати змагання між жителями з різних частин міста. Перемагав той, хто мав найунікальніший костюм. Барон мав для переможців приз. Він дарував бочку пива та бочку меду, а також підтримував район, що переміг, впродовж року. Зокрема давав дозвіл на вільне проведення різних релігійних свят.

Під час австрійського, румунського та радянського періоду на Буковині не дозволяли підтримувати народні традиції та святкування. До прикладу, радянська влада вважала Маланку дуже релігійним святом, тож забороняла його святкувати. 

Виготовлення масок 

У Вашківцях проживає родина Столярів, яка займається виготовленням масок на Маланку. Василь Столяр захопився цією справою ще у дитинстві. Першу маску чоловік виготовив, коли навчався у шостому класі. Тоді це було просто дитяче хобі. Але це ремесло не залишало Василя. Тож він вирішив самотужки навчитись виготовляти маски на святкування. 

Майстер робить маску з гіпсових бинтів. Перший етап – це ліплення з глини та соломи форму майбутньої маски. Ця справа є дуже клопіткою, адже потрібно зробити так, аби маска відповідала певній формі обличчя. Згодом на застиглу форму одягають пакет. Протягом доби маска повинна сохнути. Після цього чоловік промальовує риси обличчя певного персонажа. 

За день Василь може зробити 10-12 заготівель для масок. Коли йому допомагає дружина або син, то вдається виготовити більше. За сезон родина створює 150 масок. Кожного року замовлень стає все більше. Тож інколи подружжя змушене засиджуватись за роботою допізна. Також сім’я продає свої вироби на місцевому базарі. 

Персонажі

Вашківецька Маланка є багатою на різноманітних персонажів. Кожен з них символізує певний історичний період й традиції регіону. Тож розповімо про декількох героїв буковинської Переберії. 

Основними персонажами є Маланка і молодий хлопець Василь. У Маланку зазвичай переодягаються юнаки. Ці герої символізують господарів і вважаються позитивними персонажами. Також на святкуванні можна зустріти Циганку та Цигана. Вони втілюють у собі більш злих духів. У Вашківцях прийнято, аби Циган водив за собою Ведмедя. У нього здебільшого переодягаються місцеві чоловіки. Ці персонажі беруть участь у так званій “борінці” – у боротьбі між Ведмедями та Циганами з різних частин міста. 

Обов’язковим персонажем Маланки є Коза. Вона символізує добробут, а також щедрий врожай. Здебільшого костюм цього персонажа складається із дерев’яних рогів та хутряного кожуха. 

Сучасна Маланка поповнилась новими персонажами. Зокрема на святкуванні можна натрапити на образи українських політиків, відомих співаків і акторів. Також на теперішніх святкуваннях присутні автомобілі. Машини декорують, роблять додаткове освітлення, аби їх було видно здалеку. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.