Субота, 27 Квітня, 2024

Що можна побачити у Чернівецькому краєзнавчому музеї

На Буковині вдалось зберегти культуру, а також чимало традицій наших предків. Ці збереження передаються з покоління в покоління. А от туристи мають змогу познайомитись ближче з регіоном у Чернівецькому краєзнавчому музеї. У цьому матеріалі на chernivtsi-future.com.ua ми більш детально розповімо про діяльність цієї буковинської установи.

Заснування

Чернівецький краєзнавчий музей з’явився у 1863 році. Ініціаторами відкриття стали самі ж буковинці. Адже народ прагнув залишити історичні родинні надбання для наступних своїх поколінь. Робота музею розпочалась зі збору експонатів, зокрема з галузі археології, нумізматики, природничих наук тощо. Але робота музею тривала недовго. У 1877 році краєзнавчий будинок був змушений припинити свою діяльність. 

Наприкінці 19 століття у Чернівцях порушили питання щодо відновлення роботи музею. У 1892 році у Відні ухвалили статут установи. У цьому документі були зазначені певні завдання з вивчення історії краю у галузях природничих наук, мистецтва, культури тощо. У 1893 році Чернівецький краєзнавчий музей був офіційно відкритий. Саме тоді була представлена перша виставка. 

Під час Першої світової війни діяльність чернівецького музею була призупинена. У другій половині 20 століття музей отримав новий статут – регіональний. У 1935 році чернівецький музей став Регіональним музеєм імені короля Кароля II. 

Діяльність музею

Чернівецький краєзнавчий музей розташований на вулиці Ольги Кобилянської. У будівлі зберігається колекція з понад 83 тисячі предметів. Загалом станом на 2023 рік чернівецький музей є власником понад 115 тисяч експонатів, аналогів яким не існує. Це оригінальна нумізматична колекція, що нараховує більш як 3 тисячі монет, збірка стародруків з унікальною Острозькою Біблією, друкованою Іваном Федоровим 1581 року, колекція холодної та вогнепальної зброї, археологічні знахідки на території Буковини тощо. 

Справжньою гордістю для музею є багата колекція буковинських ікон 16-18 століття. У музеї представлені полотна видатних буковинських митців М. Івасюка, Ю. Пігуляка, Є. Максимовича, А. Кохановської. У музеї зберігається колекція, яка зацікавить прихильників історії. Зокрема це експозиція “Буковина у складі Молдавського князівства”. У межах цієї виставки можна оглянути зброю та спорядження молдавського воїна 14-16 століття, бюст із зображенням молдавського господаря Олександра Доброго, а також копію митної грамоти від 8 жовтня 1408 року, де вперше згадується місто Чернівці.

Постійною виставкою у музеї є “Панське місто Чернівці”. У ній представлена колекція жіночих та чоловічих костюмів початку 20 століття. Також у будівлі є зала, в якій розташована флора та фауна Буковини. 

Завдяки екскурсії у Чернівецькому краєзнавчому музеї можна глибше пізнати історію буковинського краю. Зокрема дізнатись про народний рух опришків, який розпочався на Буковині у 16 столітті і тривав понад 300 років. У 1730-1740-х роках їхнім очільником був Олекса Довбуш. Про нього складено чимало легенд та переказів. В одній з експозицій виставлена зброя та спорядження опришків. Також чималий розмах набрав рух селян під проводом Лук’яна Кобилиці. В музеї зберігається велика скульптурна група Здиховського “Лук’ян Кобилиця та його соратники” і картина художника Очеретька “Мужицька сесія”, що зображує виступ Кобилиці перед селянами.

Окрема зала у музеї виділена для культурного життя Чернівців. На одній з виставок представлене музичне та театральне життя тогочасної Буковини. Колекція музичних інструментів, зразки одягу та головних уборів міщан, виготовлених за старими поштівками та журналами, чоловічі та жіночі аксесуари — все це передає неповторний шарм Чернівців початку 20 століття. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.