Четвер, 25 Квітня, 2024

Найкрасивіші будівлі Чернівців

Чернівці – досить гарне та цікаве місто зі своєю прекрасною архітектурою. У нашому місті розташовані надзвичайні архітектурні споруди, які приваблюють багатьох туристів та постійно радують жителів Чернівців. Красивих будівель у Чернівцях багато, та ми розглянемо основні з них на chernivtsi-future.com.ua.

Гарні будинки у Чернівцях можуть належати містянам або ж бути різними громадськими будівлями. Тому давайте розглянемо найкращі та найцікавіші будівлі у нашому місті.

Будівля Чернівецької обласної державної адміністрації

Будівля Чернівецької ОДА, яку ще називають Палацом юстиції або Будинком з левами розташована на вулиці Грушевського, 1. Ця будівля відноситься до пам’ятки архітектури національного значення. Цю будівлю у Чернівцях побудували у 1904-1906 роках для Палацу юстиції. Головним архітектором цієї будівлі був Ф. Сковрона. Біля будівлі розташовані статуї левів, тому містяни називають будівлю ОДА ще “Будинком з левами”.

Ця споруда у Чернівцях є унікальною та досить цікавою, побудована вона за проєктом відомого архітектора Франциска Сковрона. 

Деталі проєкту робив Артур Вілеман, Франц Губіш підібрав матеріали і склав методику будівництва. Роботи з будівництва проводив Маркус Кіслінгер, який був власником заводу, що виробляв екстрацеглу для кладки і глазуровану цеглу.

Будівля Чернівецької ОДА є типовим зразком класицизму, у формах якого зображено мотив італійського ренесансного палацу з ознаками, притаманними модерну. Зовнішні стіни будівлі облицьовані червоною та зеленою глазурованою цеглою. Фасад прикрашений різнокольоровими майоліковими вставками з квітами і написами латиною «lex» – закон.

Будівля обласної адміністрації має 4 поверхи, розмір її 88.7 на 45.4 метрів, у формі квадрату з двома внутрішніми двориками, площею по 580 квадратних метрів кожен. Головний фасад Будинку з левами прикрашає статуя богині правосуддя Феміди та статуя богині відплати Немезіди. До будівлі ведуть розкішні бетонні сходи з двома левами, кожен з яких тримає перед собою передніми лапами картуш. 

Будинок-корабель 

Дім-корабель у Чернівцях є однією з родзинок міста і кожен турист, який був у нашому місті точно про нього чув та бачив його. Це диво архітектури розташоване на розі вулиць Головної та Шолом-Алейхема, неподалік від двох храмів – костелу Воздвиження Чесного Хреста та церкви святої Параскеви. Цей дім був однією з першим з кам’яних будівель у місті та побудований наприкінці ХІХ століття. Будинок нерідко і досі називають на старий манер словом “шифа”, що з німецької означає “корабель”. 

Фасад будинку звужений та дійсно нагадує ніс корабля, який спрямований на південь, балкон на другому поверсі нагадує палубу, а маленька башта – щоглу. 

Раніше біля цього будинку часто збиралися люди і він був популярнішим ніж міська ратуша. Навколо створення будинку-корабля існує багато легенд. Одна з них розповідає, що жили 2 брати, котрі були моряками. З роками їм потрібно було завершувати свою діяльність і після цього брати вирішили поселитися у будинку, який би нагадував їм моряцьке минуле. З цією мрією брати почали подорожувати Європою та шукати відповідне місце для будинку і знайшли його аж в Чернівцях. Саме тут їх будинок-корабель міг «виринати» з хвилі-гори.

Будинок оздоблюють химерні скульптури, на носі корабля розміщена голова лева, з якого тече вода. У румунські часи це було єдине місце, де можна було безоплатно напитися води у Чернівцях. На палубі-балконі були два штурвали, біля яких брати кожного ранку згадували минулі дні, тримаючись за них та вглядаючись в далечінь. Інша історія появи даного шедевру пов’язана з тим, що поблизу розміщувався популярний шинок “Zum Goldenen Shiff” (“Під золотим кораблем”), а сам будинок звівся вже в останні роки ХІХ століття. Також є легенда про те, що будинок-корабель побудували на честь відомого “Титаніка”. 

Щодо стилю будинку, то він не належить до жодного з архітектурних стилів. Будинок-корабель входить до складу архітектурного комплексу вул. Головної у Чернівцях та вирізняється екстраординарністю своїх форм і належить до пам’яток архітектури місцевого значення.

Будинки близнюки у Чернівцях

Цікава будівля, а точніше навіть 2 будівлі у Чернівцях, які називають “будинки-близнюки” розташовані на вулиці Івана Франка неподалік від міської ради та Художнього музею. Ці будинки є досить цікавим архітектурним явищем і на вигляд абсолютно однакові, а розділяє їх лише вузький прохід. Та насправді це не 2 будинки, а один, який побудований у формі букви “П”. Зараз верхні поверхи будинку житлові, а на першому поверсі розташувалися магазини та кав’ярні. 

Будинки привертають увагу не лише тим, що вони однакові, а й досить цікавою архітектурою у стилі неокласицизму з акцентами ренесансу. Два верхніх поверхи мають по три великі вікна, кожне з яких прикрашає ліпнина і невеликий балкон.

Навколо будинку є багато легенд. Побудували його в 1908 році, але версій про власника є багато. Легенда говорить про те, що  будинок побудували для чернівецьких підприємців Варвера і Кона за проектом професора промислової школи, архітектора Віктора Швертнера. За іншою версією, замовив цей будинок багатий городянин, у якого народилися близнюки. Чоловік вирішив поселити дітей у двох кінцях будинку, так, щоб виходячи на балкон, вони могли дотягнутися один до одного. Сам же став жити в середній частині будинку.

Будівля художнього музею на Центральній площі

Будинок, у якому розташовано Чернівецький художній музей є унікальною пам’яткою архітектури та побудований у стилі модерну для ощадбанку на Буковині. Будинок побудували за проєктом архітектора Губерта Гесснера разом з Прокопом Шупіхом, розташований він біля ратуші на Центральній площі міста.

На фасаді будівлі виділений ризаліт з балконом на консолях. В образах 12 богів зображено 12 найважливіших провінцій Австро-Угорської імперії, які уособлювали її суть. На панно боги розташовані мальовничими групами згідно з основним принципом модерну: динамічна рівновага замість дзеркальної симетрії.

На даху будівлі музею розташовані величні скульптури. Будинок прикрашає фриз у вигляді мальовничо розкиданого листя, яке колись прикрашала позолота. Вікна у цій будівлі декоровані ліпниною. Двері центрального входу металеві з рослинним орнаментом та горизонтальними вставками із зображенням бджіл. Біля дверей розташовані скульптурні зображення двох орлів, які ніби стережуть вхід до будинку.

Тому якщо Ви ще не бачили якийсь з цих будинків у Чернівцях, обов’язково зверніть на них увагу. Досліджувати наше місто завжди цікаво, тож займіться цією прекрасною справою.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.