П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Цікаві факти з історії Чернівецького національного університету

Чернівецький університет є не лише потужним освітнім центром, але й видатною пам’яткою архітектури не лише України, але й світу, пише chernivtsi-future.com.ua.

Велика споруда з великою історією 

Це не просто споруда з видатною історією, це не просто колосальна праця людей, вкладені зусилля та краса. Це справжня перлина архітектури, повністю унікальна будівля. Таких на території України зустрінеш не часто. Це не дивно, адже Чернівецький університет включено у список світової спадщини ЮНЕСКО, що свідчить про її велич, могутність та красу, яку не побачиш в кожному місті.

Це величезна, теракотова споруда, з великими вежами та кам’яними фігурами. Університет будували впродовж двадцяти років. У ньому поєднано декілька напрямів архітектури: починаючи від мавританського ажуру, готичних деталей, закінчуючи візантійськими елементами та романськими нотками.

Проте є в споруді елементи притаманні українським звичаям: візерунки, кольорові деталі. Споруда багата не лише ззовні. У середині знаходиться не менше вражаючих деталей інтер’єру.

Саме тому Резиденцію щорічно відвідує велика кількість туристів. Це чудове місце для морального відпочинку, його атмосферу неможливо передати словами – потрібно відвідати та побачити на власні очі й відчути всю велич.

Зараз Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича є не лише вищим навчальним закладом, це один із найпопулярніших місць серед туристів.

Історія будівництва Чернівецького університету

Ідея побудувати на території Чернівців Резиденцію належить єпископу Євгену Гакману. Усе своє життя він старався підтримувати православну віру та створити Буковинську митрополію. Саме завдяки зусиллям єпископа Франц Йосиф Перший дав дозвіл на будівництво у 1863 році. З його допомогою було укладено фундамент каплиці Святого Іоанна – це перша споруда, побудована на території майбутньої Резиденції.

Фінансувати будівництво погодився Буковинський православний фонд, також не залишились остронь уряд Австрії та інші конфесії регіону. На той час будівництво обійшлося у два мільйони золотих флоринів. Це величезна сума, яку зібрали завдяки зусиллям небайдужим. Як бачимо зараз, ці кошти було вкладено не дарма.

Реалізувати проєкт погодився на той час один із найвідоміших чеських архітекторів Йозеф Главка. Саме він вклав практично всі свої сили та здоров’я на будівництво майбутнього Чернівецького університету. Він сприяв пошуку всіх необхідних ресурсів. Тоді активно розпочали будівництво заводів, аби ті постачали потрібний матеріал. А місцевих жителів навчали ремеслу, щоб  вони змогли приєднатися до будівельних робіт. Цікавим є факт, що кожен матеріал, кожну цеглину ретельно перевіряли на якість. Із двадцятиметрової висоти кидали цегли. Якщо ті витримували навантаження та не розбивалися – їх використовували у будівництві.

Для того, щоб кладка до будівельних розчинів була міцнішою, до неї додавали курячі яйця та багато інших відходів.

Над оздобленням усіх корпусів брали участь не лише місцеві митці, але й найкращі чеські, австрійські художники, маляра тощо.

Саме завдяки спільним зусиллям, колосальній праці, великим коштам та старанням зараз Чернівці красуються неймовірною пам’яткою архітектури.

Чернівецький університет зсередини

Зовнішній вигляд Чернівецького університету надзвичайно захоплює та вражає. Проте вас не менше здивує велич та краса, коли ви перетнете поріг споруди. 

Університет здавна славиться своїми вишуканими, багатими та розкішними залами. Усередині панує червоний та синій кольори та безліч різноманітних мистецьких стилів. Справжньою прикрасою споруди є Церква Трьох Святителів. Тому це не лише навчальний заклад, але й духовний. Сьогодні там вчаться студенти філософсько-теологічного факультету.

Великі зали, вишукані матеріали, захоплюючі деталі, старовинні елементи – усе це ви побачите в одній споруді, яка поєднує в собі, здавалося би, всі архітектурні перлини.

Цікаві факти про ЧНУ

Також ми підібрали цікаві факти про ЧНУ:

  • це єдиний в Україні вищий навчальний заклад, який входить до списку ЮНЕСКО. Він вважається одним із найстаріших та найкрасивіших не лише в Україні, але й в Європі;
  • у 19 столітті декілька міст боролися за звання університетського (це, наприклад, Прага, Трієст). Проте Чернівцям вдалося отримати перемогу;
  • приєднання Буковини до Австро-Угорщини є визначною подією для університету, адже його відкриття приурочили до сторіччя цієї дати;
  • у центрі університету знаходиться високий хрест. За легендою подейкують, що католикам він вказує на західний напрямок, а православним християнам – на східний;
  •  підлога приміщення зроблена з червоного бука, дуба та липи;
  •  найгарнішою залою вважають «Червону» залу;
  •  уперше в приміщеннях університету з’явилися студенти в 1899 році. Їх було всього-на-всього чотири і це були дівчата. Лише у 1909 році кількість студентів збільшилась до сімдесяти п’яти;
  • з 1918 до 1940 року Чернівецький вищий навчальний заклад вважався румунським університетом;
  • в Україні Чернівецький університет імені Юрія Федьковича називають національним Хогвартсом;
  • у Резиденції, коли він ще не був університетом, під час голокосту там врятувалась єврейська сім’я;
  •  більше ста тисяч туристів відвідують ЧНУ щорічно;
  •  спеціально для будівництва університету відкрили цегляний та черепичний заводи;
  •  у середині знаходяться два великих дзеркала. За легендою, якщо на них дивиться жінка, вона молодіє.

Саме тому Чернівецький університет імені Юрія Федьковича вважається однією з найбільш видатних історичних пам’яток не лише України, але й світу.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.