Понеділок, 16 Вересня, 2024

Турецька площа — звичайний пляц Чернівців чи місце насичене легендами?

Турецька площа або площа Пресвятої Марії, це місце місцеві називають по різному, але історія залишається така ж сама, пише chernivtsi-future.com.ua.

Формування історії площі

 Ніхто не скаже точну дату побудови цієї площі, що є нормальним для таких місць, але по різним даним, все почалося ще у 15 столітті, коли Чернівці були столицею Буковини, яка була під володінням Молдови.Влада країни довго не протрималась на територіях і Молдову захопила Османська імперія, яка контролювала і деякі західні території України.

 Асоціації з назвою площі, через державність Османської імперії зрозумілі, але все простіше ніж можна подумати. Сусідня вулиця називалась у свій час Турецькою, вона змогла зберегти свою назву і до сьогодні, але внесла зміни у назву площі. Офіційно не затверджено, хто саме назвав цю площу Турецькою, але місцевим ця назва пригрілась. 

На території площі знаходиться Турецька криниця і Турецький міст, а також міква і впродовж декількох століть — Успенський храм. Саме біля цієї криниці святкували Водохреща, а євреї домовлялись з місцевою владою про подачу води до мікви, де проводилось релігійні купання. Сама міква виглядає, як маленький басейн, де повинна була бути вода лише з природних джерел, а так, як криниця це природне джерело, то вибір іудаїстів пав саме на цю криницю. Кожні 10 років створювався новий договір стосовно подачі води у мікву, але з приходом радянської влади мікву перестали використовувати. 

Насправді криниця довгий час була центральним і єдиним джерелом питної води у Чернівцях. Під час правління Османської імперії, біля криниці сидів наглядач, який контролював, щоб люди набирали собі води лише для пиття. У місті завжди були проблеми з питною водою, бо територія міста знаходилась на пагорбі, постійна засуха не була чимось дивовижним і неочікуваним. 

Турецька площа, як туристичне місце

Знаходячись на площі навіть не скажеш, що колись тут була церква, але впродовж декількох століть тут знаходився храм Успіння Марії, але простояв він не більше двох століть. Сам храм перевезли у передмістя Чернівців, але з того часу у площі з’явилася друга назва — площа Марії. 

Можна відзначити, що у турецької криниці є своя легенда, ще під час правління Османської імперії, біля цієї криниці, турецький паш зустрів місцеву красуню і закохався, але дівчина відмовила йому і ніяк не хотіла стати частиною його гарему. Паш вирішив заборонити місцевим брати звідси воду, але прийшовши на наступний день, паш хотів вкрасти дівчину, але вона кинулась у криницю, так і не віддавшись пашу. Також є теорія, що саме криниця дала таку назву цій площі, а не сусідня вулиця, як зазначають місцеві, але ніхто не може сказати точно, а записи з тих часів не збереглися.

З приходом радянської влади, площа занепала, як і все місто. Це величне місце століттями не реконструювали, але вже у 2008 році провели капітальний ремонт. Збудували окреме капличку для криниці, висадили різні рослини, поставили різні пам’ятники, і зробили, навіть, великий квітковий годинник, який існує і сьогодні. Також, з моменту реконструкції, тут почали проводити ярмарки і різні свята. 

Скориставшись нагодою відвідати це місце, туристи залишаються в захваті  від площі і її споруд, а місцеві люблять проводити тут свої вечори і прогулюватись вулицями Чернівців.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.