Субота, 27 Липня, 2024

Вулиці, що названі на честь видатних постатей Чернівців

Чернівці – місто з великою історією і в різні часи тут жили різні видатні люди, в честь яких названі вулиці, площі або парки чи сквери нашого міста. Назва міста Чернівці не змінювалася від першої згадки про нього у 1408 році, проте назви вулиць досить часто змінювалися. Про основні вулиці міста, названі на честь відомих жителів Чернівців читайте у матеріалі на chernivtsi-future.

Багато вулиць нашого міста названі на честь відомих чернівчан, котрі проживали у Чернівцях в минулих століттях, проте є і ті вулиці, які названі на честь мешканців міста, котрі стали відомими уже в ХХІ столітті. У цій статті ми розглянемо деякі вулиці, названі на честь відомих жителів Чернівців.

Вулиця Ольги Кобилянської

Ця вулиця раніше називалася Панською і досі багато хто саме так її називає. З нею пов’язано дуже багато різноманітних легенд у нашому місті. Свою сучасну назву в честь визначної письменниці з Буковини Ольги Кобилянської вулиця отримала 27 листопада 1940 року. Вулиця Кобилянської є візитною карткою міста Чернівці. Ця вулиця є єдиною пішохідною у нашому місті, транспорт по ній не їздить або заїжджає сюди дуже рідко. Спочатку вулиця називалася Молодіївською, пізніше – Панською і Янку Флондора. Тут завжди розташовувалися салони краси, ресторани, кав’ярні, магазини, банки і багато іншого. 

Ольга Кобилянська, в честь якої назвали цю вулицю родом з Буковини, проте вона довгий час проживала у Чернівцях. За час життя у місті вона винаймала тут аж 12 квартир. Ольга Кобилянська добре розмовляла німецькою, польською та українською мовами, писала твори, які користуються популярністю серед українців і донині. Письменниця не була заміжня і її нащадків немає. Вона дружила з Лесею Українською, яка двічі приїжджала в Чернівці. Зазначимо, що Кобилянська мала прийомну доньку Олену, Ольга і її сестра Євгенія опікувалися цією дівчинкою від народження. Померла письменниця у віці 78 років у Чернівцях.

Вулиця Федьковича

Ця вулиця розташована неподалік Центрального парку культури та відпочинку імені Тараса Шевченка, на ній розташований Ботанічний сад ЧНУ. На цій вулиці дуже багато старовинних пам’яток архітектури та панує справжній затишок. Кожен будинок тут особливий і виглядає надзвичайно цікаво та колоритно. Вулиця Федьковича з’єднує Садову та вулицю Олександра Щербанюка, на ній встановлений односторонній рух. 

Юрія Федьковича, в честь якого названо вулицю, називають “буковинським соловієм”. Це відомий письменник, поет та громадський діяч. Його ім’я у Чернівцях носить і парк і університет. Мало хто знає, та повне ім’я письменника – Осип Домінік Гординський де Федькович, ім’я Юрій він вибрав вже у дорослому віці. Народився письменник у Чернівецькій області в сучасній Путилі. Федьковича називають передвісником українського національного відродження Буковини. Писав Федькович здебільшого про гуцульський побут та звичаї, мова його творів містить багато буковинських діалектів.

Вулиця Олександра Щербанюка

Вулиця Щербанюка у нашому місті з’єднує дві ключові вулиці Героїв Майдану та Головну. Раніше вона називалася на честь військового діяча Російської імперії та більшовицької Росії Василя Чапаєва. Перейменувати вулицю вирішили після подій Революції гідності у 2014 році. Перейменувати вулицю Чапаєва — на вулицю Героя України Олександра Щербанюка рекомендувала міська топонімічна комісія у лютому 2014 року, згодом це рішення ухвалили після згоди рідних загиблого героя. 6 березня 2014 р. на сесії Чернівецької міської ради Олександру Щербанюку також присвоїли звання Почесного громадянина Чернівців посмертно. 

Олександр Щербанюк – це чернівчанин, підприємець, активний учасник Євромайдану. Щербанюк загинув  20 лютого 2014 року від двох куль снайпера. Нещодавно у нашому місті встановили пам’ятник Героям Небесної Сотні, на якому поруч з іншими вшанували Олександра Щербанюка та Василя Аксеніна – чернівчан, які загинули під час Євромайдану. 

Вулиця Василя Аксеніна

Ця вулиця у нашому місті також наразі названа на честь героя Революції гідності чернівчанина Василя Аксеніна. Раніше вона називалася на честь Михайла Фрунзе, радянського державного і військового діяча. Вулиця має односторонній рух, на ній розташовані затишні будиночки та панує атмосфера спокою. Вона з’єднує у нашому місті вулиці Садову та Щербанюка. 

Василь Аксенін – чернівчанин, приватний підприємець, громадський активіст, учасник Євромайдану, один із Героїв Небесної сотні, Герой України. Помер вын 12 березня 2014 року у лікарні від ран, отриманих від куль снайпера. Аксенін неодноразово приїздив до столиці на Майдан, щоб підтримати протестувальників. Востаннє вирушив до Києва 18 лютого 2014 року, дізнавшись про загострення протистоянь.

Вулиця Каспрука

Вулиця Каспрука у Чернівцях становить частину вулиці  Канівської – від вулиці Сторожинецької до вулиці Героїв Майдану. Її свого часу назвали на честь колишнього багаторічного мера міста, почесного громадянина Чернівців Павла Каспрука. На будинку, де мешкав Павло Каспрук, також встановлено меморіальну дошку. Багато людей, котрі працювали з Каспруком згадують, що він перебував на робочому місці майже цілодобово коли Чернівці охопила алопеція і брав цю проблему дуже близько до серця, що і підірвало здоров’я легендарного очільника міста. Помер Павло Каспрук у 1991 році. Його син Олексій також був на посаді мера міста з 2014 по 2020 рік. 

Отож, у Чернівцях досить багато вулиць, які названі на честь видатних буковинців як сучасних часів, так і давніших громадських або діячів культури. І сподіваємося, що тепер Ви знатимете про вулиці рідного міста трохи більше.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.