Понеділок, 16 Вересня, 2024

Історія Центральної площі у Чернівцях

Чернівці – чарівне та цікаве місто. Окрасою Чернівців є ансамбль Центральної площі з Ратушею, пам’ятником Тарасу Шевченку та чарівними будівлями. 

Центральна площа має таку назву не дарма, адже від неї починаються три основні вулиці міста: Головна, Руська та Героїв Майдану. Раніше ця площа називалася Рінґпляц або майдан Ринок. Що ще варто знати про цю площу у нашому місті читайте у матеріалі. Більше на сайті chernivtsi-future.com.ua.

Історія створення Центральної площі

Створення Центральної площі або площі Ринок у Чернівцях пов’язане з ім’ям цісаря Йосифа ІІ.

Коли цісар вперше відвідав місто у червні 1783 року, він висунув пропозицію магістранту щодо створення ринкової площі. Цісар визначив місце та наказав знести розташовані там хатини. 

Галицьке намісництво 27 липня 1796 року зобов’язало Буковинську окружну управу розробити план нової площі. Переговори щодо остаточного створення площі велися досить напружено та довго. Рішення про викуп землі та оплати їх вартості були розглянуті на Чернівецькому міському суді з 1800 до 1832 року.  

Відповідно до плану, потрібно було створити велику вільну площу з урахуванням закономірності зв’язку між центральними та бічними вулицями. Ця площа мала стати безпечним місцем проведення торгів, ярмарків  та загалом окрасою міста.

Почали упорядковувати площу Ринок у 1825 році. Спочатку площу вирівняли, після цього почали укладати бруківку. Завершили укладання бруківки у 1840 році, а завершені роботи приймала спеціально визначена комісія. 

Свого часу через площу також проходив маршрут першого трамваю у Чернівцях, який з’єднував південну та північну частину міста. З 1966 року основним транспортом у Чернівцях визначили тролейбус і досі через площу проходить багато маршрутів.

Міська ратуша на площі

Архітектурний ансамбль Центральної площі у Чернівцях прикрашає міська ратуша. Наразі у міській ратуші розташована Чернівецька міська рада. Ратушу побудували у 40-х роках ХІХ століття і саме вона визначила площу як центр та головний осередок міста Чернівці. 

Діалоги щодо побудови ратуші у Чернівцях велися ще з 1825 року і лише у квітні 1843 року за присутності поважних гостей зі столиці заклали перший камінь у фундамент майбутнього магістрату. Керував будівельними роботами окружний інженер Адольф Марін. Ратушу збудували за 4 роки у стилі класицизму з високою баштою та двориком всередині. З балкону ратуші, який з усіх боків оточує вежу, дуже добре видно старе місто. В ті роки балкон ратуші був місцем пожежного дозору. Зараз з балкону щодня о 12 годині на всі 4 сторони міста грає сурмач в народному буковинському одязі. Звучить з ратуші легендарна композиція “Марічка”. Влада у Чернівцях змінювалася, але ратуша завжди слугувала містянам центром міського самоврядування.

Будівля художнього музею 

У 1900-1901 році поруч з ратушею збудували споруду дирекції Буковинської ощадної каси, в якій зараз знаходиться художній музей. Будівлю вважають класичним зразком віденської сецесії. Архітектор – Руберт Гесснер. Будівля має чіткий симетричний фасад, а її оформлення та зовнішній інтер’єр з плином часу не зазнали сильних змін і дотепер становлять частину ансамблю Центральної площі у Чернівцях. На фасаді виділяється ризаліт з балконом на консолях та панно. Загалом композиція несе в собі міфологічну тематику і проводить певну паралель між Римською імперією тап Австро-Угорщиною у добу Франца-Йосифа І.

12 Богів показують 12 провінцій імперії. На даху будівлі стоять 2 жіночі скульптури. 

Ще декілька цікавинок Центральної площі

На Центральній площі у Чернівцях в різні часи розташовувалися пам’ятники різним відомим постатям. В австрійський час тут стояв монумент Богоматері. На початку 20 століття румунська влада замінила цей пам’ятник на композицію під назвою “Возз’єднання”. 

В 40-і роки на площі була розташована червона зірка, а потім 15-метровий дерев’яний обеліск з гербами радянських республік. До 91 року тут стояла бронзова фігура Леніна. Наразі на місці цих всіх пам’ятників стоїть клумба з квітами. У 1999 році площу доповнив пам’ятник Шевченку. У 2008 році до 600-ої річниці першої згадки про Чернівці Центральну площу також доповнила алея міст-побратимів. Нагадаємо, що Чернівці мають 7 міст-побратимів з Австрії, Румунії, Канади, Ізраїлю та США.

Наразі у Чернівцях площу хочуть реконструювати та зробити її пішохідною, проте цей проєкт поки не почали впроваджувати.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.