П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Чернівецький залізничний вокзал: історія і цікаві факти

Чернівецький залізничний вокзал – одна з цікавих архітектурних споруд нашого міста, пише сайт Чернівці Майбутнього. Саме цю архітектурну пам’ятку вперше бачать туристи, які приїжджають, щоб подивитися на інші чудові речі, якими славиться серце Буковинського краю, і саме звідси вони розпочинають незабутню мандрівку давнім і мальовничим містом.

Що приховує залізничний вокзал у Чернівцях і які цікаві факти відомі з історії заснування цієї будівлі – читайте у нашому матеріалі.

Як було створено вокзал в Чернівцях?

З історії нашого міста відомо, що залізничний вокзал у Чернівцях бере свій початок з того часу, коли місто було адміністративним центром Буковинського округу Королівства Галичини та Володимирії. В той період австрійський уряд, якому підпорядковувалися наші землі, затвердив Програму у справах залізниці, яка, власне, і передбачала розвиток залізничної галузі у нашому краї. Програму затвердили у 1841-му році і з того часу стартувало велике будівництво залізничних ліній. В Галичині важливу лінію будували спершу з Відня до Львова, а тоді продовжили її і до Чернівців.

Ще через два десятки років з того часу залізничною лінією поїхав перший потяг «Ярослав», який подолав відстань від столиці імперії аж до центру коронної землі. Запуск першого потягу на цій лінії дав великий поштовх до продовження активного будівництва залізничних ліній – уряд взявся за будівництво у дві зміни лінії зі Львова та Чернівців, які пролягали через Ходорів та Станіславів (теперішній Івано-Франківськ). Протяжність цієї залізничної гілки сягала понад 260 кілометрів.

Природні особливості Галичини та Буковини стали причиною багатьох труднощів в ході будівництва лінії. Дорога простягалася через ліси та гори, що було нелегким завданням для тогочасних інженерів. Однак під керівництвом відомого англійця Томаса Брессея будівельні роботи були завершені вже за два роки. Перших пасажирів потягу на цій залізничній лінії зустрічали вже в 1866-му році.

Варто зауважити, що Чернівці – одне з перших сучасних українських міст, яке могло похвалитися власною залізницею. Тому сьогодні чернівчани мають чим пишатися, адже рідне місто стало одним із першопрохідців у розвитку залізничної справи в Україні.

В той час Чернівці зустрічали своїх гостей на так званому Старому вокзалі, який діяв до початку двадцятого століття. Будівля Старого вокзалу розташувалася на території між будівлею сучасного залізничного вокзалу і сучасною будівлею Кондукторського резерву.

«Новий» залізничний вокзал у Чернівцях

Історія «нового», сучасного залізничного вокзалу у Чернівцях бере свій початок зі стартом двадцятого століття. Розвиток залізничної справи, ріст попиту на користування послугами залізниці, збільшення попиту людей та вантажу на залізничні перевезення вплинули на те, що виникла потреба створити сучаснішу нову будівлю залізничного вокзалу. Потрібна була нова будівля, яка би підкреслювала статус Чернівців як крайової столиці. Стара ж будівля залізничного вокзалу відповідала статусу звичайного маленького провінційного містечка, тому ніяк не підходила на цю роль.

Для Австрійської імперії також одним з пріоритетних напрямків розвитку держави був саме розвиток Чернівців як крайової столиці. Міський залізничний вокзал мав би приймати у своїх стінах впливових і відомих людей, тому гострою стала потреба будівництва нового приміщення для вокзалу, більшого і красивішого.

Фундамент сучасної будівлі залізничного вокзалу у Чернівцях було закладено у вересні 1906-го року. Було закладено міцні бетонні опори, які б забезпечували стійкість майбутнього архітектурного шедевру. Така необхідність виникла через те, що раніше на цьому місці була заболочена територія.

Роботи з будівництва тривали більше трьох років – урочисте відкриття відбулося у 1909-му році. Новий архітектурний шедевр будували у стилі модерн. Вокзал було зведено у симетричній формі двоповерхового витягнутого прямокутника з підвищеною центральною частиною.

В композиції будівлі можна побачити сецесійний витвір, над центральним входом до вокзалу височіє мальовничий купол, піднятий на висоту двадцяти метрів. Стеля та стіни будівлі вкриті чудовими художніми ліпленнями у формі орнаменту з квітів, листя, жіночих голівок та масок. Особливу увагу будівлі привертає фронтон, що став так званою домівкою давньогрецької богині Іриди – богині-вісниці. Статуя богині піднімає руку як на привітання та прощання з гостями нашого міста, а поблизу неї – скульптури янголяток, що символізують гостинність чернівчан та буковинський темперамент. Новозбудований вокзал виглядав по-справжньому «помпезно», та, на жаль, зазнав чималих руйнувань в ході Першої та Другої світових воєн, як і чимало інших архітектурних пам’яток.

Традиції і звичаї сучасного залізничного вокзалу у Чернівцях

Є у Чернівецького вокзалу і свої традиції. Так, наприклад, колись потяги, що прибували до міста, називали «цугами», а кожне прибуття та відправлення потягів з вокзалу мало свій музичний супровід, що його виконував чернівецький оркестр. Це були веселі композиції, що радо зустрічали прибулих та відправляли їй в далеку дорогу.

Ця традиція знайшла місце і в наші дні – щоправда, вже без участі оркестру. Чернівецький вокзал і надалі зустрічає та проводжає гостей мелодійною буковинською композицією, що наче бажає відвідувачам «доброї путі».

Чернівецький залізничний вокзал в наші дні

Зі здобуттям Україною незалежності влада звернула увагу на стан чернівецького вокзалу, який, хоч і відновлювали і міжвоєнні та повоєнні часи, та все одно не мав належного вигляду. У 1999-му році були  проведені важливі відновлювальні роботи, спрямовані на осучаснення будівлі. Тоді було відновлено фасади та внутрішні інтер’єри, часткових змін зазнала і покрівля для збереження архітектурної пам’ятки, хоча, щоправда, і лише місцевого значення.

Цікаво, що саме в той час і було відновлено традицію музичного супроводу гостей в добру дорогу. Зараз залізничний вокзал у Чернівцях так же велично і радісно зустрічає всіх гостей нашого міста та проводжає їх у довгу дорогу, добродушно запрошуючи повернутися до стін нашого міста ще раз і насолодитися його неймовірною атмосферою та затишком тихих буковинських вуличок.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.