Понеділок, 9 Вересня, 2024

Сакральна архітектура Буковини

Буковина – видатний край, який здавна пишається своєю споконвічною історією, надзвичайними природними надбаннями, а також історичними пам’ятками архітектури. Зокрема сакральна архітектура на Буковині збереглася з давніх часів: безліч храмів красуються в регіоні впродовж багатьох сторіч та продовжують зберігати свою атмосферу, історію та велич. 

Проте на Буковині з’являються і нові церкви, собори, монастирі тощо, які є справжнім витвором мистецтва. Саме тому регіон є такий популярним серед туристів, безліч людей бажають відвідати ці неймовірні старовинні та сучасні місця, де вирує спокій та насолода для душі, пише chernivtsi-future.com.ua.

Буковина є одним із небагатьох регіонів в Україні, де можна зустріти представників різноманітних конфесій. Є храми як і православної та католицької церкви, так і іудейської, вірмено-католицької та протестантської. Це не лише свідчить про толерантність населення, але й про різноманітність сакральної архітектури.

Пропонуємо детальніше ознайомитися з найкращими пам’ятками сакральної архітектури на Буковині.

 Церква Святого Миколая

У серці Буковини, в мальовничому місті Чернівці, знаходиться чимало стародавніх храмів, які пишаються своєю історією та іншими надбаннями. Одним із найстаріших та найвідоміших храмів у Чернівцях є церква Святого Миколая, побудована повністю з дерева. Незважаючи на це, вона збереглася до наших днів в ідеальному стані. Зауважимо, це єдиний храм із молдавсько-турецьких часів, який залишився у первісному вигляді та на місці, де ще у 1748 році побудували її.

У першу чергу ви помітите незвичну архітектурну композицію: безверха будівля, накрита високим дахом. Це тризуба споруда, яка не схожа на звичайні українські храми. Біля церкви Святого Миколая розташована дзвіниця, яка була побудована ще у 1868 році і до наших днів збереглася в ідеальному стані. У храмі вирує неймовірна атмосфера, безліч прихожан та туристів відвідують місце, щоб на деякий час отримати духовний відпочинок. 

Церква Святої Параскеви

Ще однією найбільш старовинною та найкрасивішою пам’яткою сакральної архітектури у Чернівцях є храм Святої Параскеви. Будівництво церкви розпочалося у 1844 році, у той час, коли в регіоні панувало православне християнство. Проте храм розроблено з елементами романського стилю. Ззовні це споруда з жовтої цегли, з двома вежами, які служать дзвіницями. Безліч кольорових вітражів, міцні різьбленні двері, красиві орнаменти та фігури – все це прикрашає церкву Святої Параскеви та надає їй унікальності та витонченості. Зауважимо, що богослужіння в храмі від початку його відкриття завжди відбувалися виключно українською мовою. Найвідомішими прихожанами храму є Сидір Воробкевич та Юрій Федькович. Зараз церкву відвідують місцеві жителі та безліч туристів, які бажають поринути в справжню красу та велич. Церкву Святої Параскеви раніше називали «митною», адже колись там знаходився митний пост. Проте зараз навколо храму красива площа та природа.

 Свято-Духівський собор

Ще однією видатною сакральною будівлею Чернівців та «візитівкою» міста є Свято-Духівський собор. Це один із найбільш знатних храмів Чернівців. Він являє собою великий, мурований та просторий храм, який відвідує найбільша за чисельністю релігійна громада регіону. Це не лише потужний релігійний центр, але й справжня окраса міста. 

Будівництво храму було розпочато у 1843 році, після благословення єпископа Буковинського Євгена Гакмана. Упродовж двадцяти років з допомогою небайдужих було збудовано справжнє диво.

Храм упродовж всього часу свого існування дивував своєю красою, розмірами та величчю. Це справжній зразок європейського класицизму, який відтворено в архітектурі. Крім цього, унікальності собору додають збереженні православні реліквії: мощі Святої Варвари, Святого Пантелеймона, преподобного Іова та Ігумена Почаївського.

Храм Трьох Святителів

Храм Трьох Святителів – це не лише окраса Чернівців, ще один яскравий приклад справжніх скарбів сакральної архітектури на Буковині.

Це семінарська церква Резиденції митрополитів Буковини та Далмації, збудована га честь трьох святих: Василя Великого, Григорія Богослова та Іоанна Златоуста.

Будівництво храму розпочалося у 1867 році. Церква є унікальною, адже збудована так, аби всередині була особлива акустика. Окрасою храму є мозаїки, які розміщено при вході у будівлю. Завдяки цьому у сонячний день прихожани мають можливість побачити неймовірне світлове явище: спочатку променя переміщаються, почергово освітлюючи лики апостолів, Божої Матері, Ісуса та Розп’яття. У радянський час храм було зачинено, проте вдалося зберегти стародавні розписи та іконостас. До сих пір у храмі Трьох Святителів відбуваються богослужіння грецькою та старослов’янською.

Греко-католицький собор Успіння Пресвятої Богородиці 

Одним із найстаріших мурованих храмів Буковини, зокрема у Чернівцях є греко-католицький собор Успіння Пресвятої Богородиці. Його було збудовано у 1821 році. Завдяки терезіанському стилю та стилю ампір будівля є характерним прикладом європейського зодчества популярного на той час.

Храм було добудовано, адже на початку двадцятого століття кількість вірян в Чернівцях значно зросла. Тому стару частину церкви доповнила будівля в стилі українського бароко. Таке поєднання різних стилів виглядає гармонійно, стильно та унікально.

Зараз собор Успіння Пресвятої Богородиці є справжнім духовним центром Буковини. Зокрема Андрій Шептицький під час кожного візиту Чернівців відвідував храм. Велика кількість прихожан, безліч туристів свідчать про красу та неймовірну атмосферу церкви. Саме тому собор є одним із найкращих прикладів сакральної архітектури Буковини.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.