Четверг, 28 марта, 2024

История черновицких кладбищ

У Чернівцях, як і у будь-якому місті є цвинтарі та кладовища. На цих цвинтарях поховані як звичайні містяни, так і визначні особи міста та області. Деякі цвинтарі у Чернівцях є справжніми архітектурними пам’ятками й саме про них ми розповімо Вам у матеріалі на chernivtsi-future.

Найвідомішими кладовищами Чернівців вважають кладовище на вулиці Зеленій, яке називають Християнським та Єврейським кладовищами. Ці два кладовища знаходяться зовсім поряд, а розділяє їх лише вузенька дорога. Цвинтарі об’єднані в історико-культурний заповідник і внесені до списку туристичних пам’яток регіону.

Найдавніші пам’ятки кладовища та історія створення

Більшу частину площі на вулиці Зеленій займає все ж християнське кладовище — більше 20 з 35 гектарів. Найстаріший пам’ятник на кладовищі датований 1807 роком і це могила Гертруди Абрагамович. Надгробний пам’ятник зроблений у вигляді каплиці. Про саму жінку, яка тут похована нічого не відомо, але є відомості про те, що могилу перенесли на кладовище з іншого цвинтаря, який розташовувався в історичному центрі Чернівців, що на вулиці Київській.

Офіційно кладовище почало працювати у 1866 році, але перші поховання тут проводили ще на початку 1800-х років. Різницю в часі між похованнями і офіційним відкриттям можна пояснити проведенням осушення території, адже раніше на цій місцевості були болота. Осушення проводили лише раз і недоліки цього помітні на цвинтарі, територія просідає. Щоб природньо осушити територію кладовищ, по периметру висадили багато дерев — дуби, граби, липи, берези та інші. Про це свого часу розповідала в інтерв’ю виданню Укрінформ директорка кладовища Анжела Ніколаєва.

У середині ХХ століття була проведена перевірка користі для осушення території від дерев. Експерти з’ясовували, чи не шкодять дереви могилам і після цього багато з них були спиляні, а на їхньому місці висадили тополі. Обрали саме тополі, тому, що вони дуже добре вбирають вологу. 

Родинні склепи на цвинтарі

На цвинтарі є багато сімейних поховань та родинних склепів і найбільший з них розрахований на 24 поховання. Родинні склепи на кладовищі розроблялися спеціальними фірмами, які тоді працювали у Чернівцях. Для таких склепів на цвинтарі були виділені окремі території, якими розпоряджалися ці фірми. Для побудови тут родинного склепу потрібно було спочатку отримати дозвіл — спеціальне рішення австрійської, а потім румунської влади. Однією із найвідоміших родин, яка будувала гробниці у Чернівцях, була родина Москалюки. Фірма цієї родини називалася “Батько і сини” і вони мали декілька майстерень з обробки каміння у місті. 

Сьогодні витвори Москалюків можна побачити як на християнському, так і на єврейському чернівецьких некрополях. Загалом на цвинтарях у Чернівцях побудовано біля 2 тисяч родинних склепів. Всі родинні склепи є підземними, але є й такі, у котрих накривна плита піднімається зверху чи збоку, а є склепи, вхід до яких розташований на глибині. Найбільше родинне поховання розраховане на 24 труни. На деяких склепах досі збереглися таблички, на яких написані прізвища майстрів, котрі їх збудували. Багато родинних склепів пограбували під час війни. 

Провести поховання та збудувати собі родинний склеп могли лише багаті жителі Чернівців. Також дозвіл на родинну могилу отримували ті містяни, які внесли вклад у розбудову чи покращення благоустрою міста. Здебільшого це були меценати або різноманітні громадські діячі. Поховання на цьому цвинтарі мали і певні правила, якщо родичі хотіли написати на пам’ятнику щось більше, ніж просто прізвище, ім’я, по-батькові, дату народження і дату смерті, то це потрібно було узгоджувати зі спеціальною радою, яку очолював мер міста.  Часто гробниці прикрашали статуями Діви Марії та ангелів.

Серед поховань є дуже багато цікавих архітектурних споруд, тут перетинаються різні історичні епохи й гуляти цими цвинтарями у Чернівцях дуже цікаво.

Єврейське кладовище, яке відоме в Європі

Землю під єврейське кладовище у Чернівцях виділили не одразу. Були встановлені деякі умови, які єврейська община мала виконати щоб їм була виділена ділянка. 

Як розповіла в інтерв’ю виданню Укрінформ директорка заповідної території Анжела Ніколаєва, для євреїв висунули вимогу щодо чіткого планування території кладовища. Їм запропонували провести розпланування виділеної земельної ділянки. Вони із цим погодилися і після осушення території, землю таки виділили.  Директорка також розповіла, що єврейське кладовище у Чернівцях вважається чи не найбільшим за площею збереженим єврейським цвинтарем у Європі. Площа кладовища з музейним статусом складає більше 14 гектарів. Тут поховано біля 50 тисяч людей із єврейської громади Чернівців. Серед цих поховань — громадські, політичні діячі, письменники, поети, інтелігенція та інші визначні особи. 

Найвідоміші діячі культури, медицини, науки, керівники міста, ректори університету, поети, актори, музиканти — всі ці визначні люди минулого поховані на Єврейському на християнському кладовищі на вулиці Зеленій.

Основні проблеми кладовищ

Кладовища у Чернівцях знаходяться не в ідеальному стані і найбільшою їхньою проблемою наразі є недостатній догляд. Могили на кладовищі заростають, за ними ніхто не доглядає. Звісно волонтери та різні громадські організації час від часу пропонують свою допомогу, але цього виявляється недостатньо. Часто приїжджають на кладовища й іноземці з Німеччини, Канади, Польщі та Англії. 

Найчастішим місцем поховання відомих людей у чернівцях є Центральне кладовище, але і цвинтарі на вулиці Зеленій заслуговують на увагу містян та гостей нашого міста, тож не оминайте ці цікаві місця у нашому місті, відвідайте їх і отримайте багато нових вражень!

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.