П’ятниця, 29 Березня, 2024

Що було до Чернівців?

Зараз нам важко уявити давню історію нашого міста і практично нереально усвідомити той факт, що понад десять століть тому на місці сучасного мальовничого міста Чернівці була порожнеча і лише поодинокі поселення давніх народів та примітивні спорудження. Так, сучасні Чернівці буквально вражають своєю величчю та неймовірною архітектурою, однак мало-хто насправді знає, що було на місці сучасного міста до того, як його заснували та облаштували.

Редакція сайту Чернівці Майбутнього поцікавилася, яким же було наше місто колись.

Перші згадки про життя на сучасній території міста

Для того, щоб пізнати історію нашого міста «до», зануримося в давні часи – до Давньоруського періоду, що охоплює з десятого по тринадцяте століття. Наприкінці десятого століття на теренах сучасної Чернівецької області проживали племінні об’єднання тиверців та хорватів. В цей час їх приєднали до складу Київської Русі, а зі створенням в одинадцятому столітті Галицького століття об’єднані племена зі складу Київської Русі потрапили до складу Галицького князівства, де перебували до середини чотирнадцятого століття.

Історики досліджують, що в ці роки (найбільш ймовірно – в одинадцятому столітті) на лівому березі річки Прут заснували фортецю, призначену для охорони Берладського шляху, який вів від нижнього Подунав’я аж до Галича. Фортеця була деревно-земляного типу.

Згодом до створеної фортеці виріс ремісничий посад, а довкола нього – будинки зрубної конструкції. Так створювалося примітивне перше місто на території сучасної Чернівецької області. Його, до слова, було згадано у «Списку городів руських дальніх і ближніх». В цьому історичному документі зазначається, що на цій території було засноване місто Черн на річці Прут.

Історики вважають, що саме від назви першого міста на теренах Чернівецької області походить сучасна назва Чернівців. Що стосується назви Черн, то дослідники вважають, що таку назву було дано від чорних дубових, немов земля і чорнозем, стін фортеці.

Знищення фортеці в місті Черн і подальша історія

Середина тринадцятого століття принесла нелегкі випробування тогочасним мешканцям міста Черн, адже тоді оборонну фортецю було зруйновано за вимогою монгольського воєводи Бурундая. Мешканці міста довкола зруйнованої фортеці були змушені перебратися на правий берег річки. Там вони заснували нове поселення, що географічно розташувалося в межах сучасних вулиць Сагайдачного та Барбюса. На цьому ж правому березі річки, на горі Цедина, мешканці зруйнованого Черну звели іншу фортецю – кам’яну вежу.

Від середини чотирнадцятого століття цей край з володіння Галицького князівства потрапив до складу Молдавського князівства, яке було тоді ж засноване. На той же час припадає і перша письмова згадка про місто Чернівці – про нього вказав у своєму листі молдавський господар Олександр Добрий. Щоправда, тоді про Чернівці говорилося лише як про митний пункт.

Тільки з 1457-го року Чернівці стали центром волості. Вже як про місто про Чернівці було згадано у 1490-му році у грамоті господаря Штефана Великого. З 1538-го року місто потрапило під панування Османської імперії.

У 1762-му році чернець-єзуїт Боскович зробив у своєму щоденнику запис, де подав, мабуть, найкращий опис тогочасних Чернівців. Він описує наше місто як населений пункт, де зібралися православні та євреї, що розмістилися в 200 хатинах. Крім того, монах написав про три дерев’яні православні церкви в тогочасних Чернівцях – храм Успіння Пресвятої Богородиці, церкву Святого Миколая та храм Святої Параскеви. Також, за словами монаха, в ті часи в Чернівцях діяла дерев’яна синагога.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.