Вівторок, 19 Березня, 2024

Історія Єврейського кладовища в Чернівцях

Особливою історією в українських містах віє від давніх кладовищ. Історично склалося так, що в Чернівцях сформувалося окреме етнічне кладовище, призначене для євреїв. Воно – одне з найдавніших міських кладовищ, що має тривалу багаторічну історію, яку цікаво буде дізнатися кожному, пише сайт Чернівці Майбутнього.

Як заснували Єврейське кладовище в Чернівцях?

Єврейське кладовище в Чернівцях на вулиці Зеленій було засновано 1866-го року за рішенням муніципалітету. Розробкою плану кладовища займався інженер Реллі, який створював проєкт цвинтаря, схожий на садово-парковий комплекс. Завершував проєктування кладовища дизайнер Гаімбе.

Для створення кладовища для євреїв муніципалітет виділив земельну ділянку в місті, однак вона не задовольнила єврейську громаду, яка прагнула більшої земельної ділянки, аніж та, яку виділив муніципалітет. Тож зусиллями єврейської громади було зібрано кошти для розширення ділянки кладовища. Так його збільшили до сучасних розмірів.

1905-го року на Єврейському кладовищі було облаштовано церемоніальну споруду при вході, що було передбачено проєктом архітектора Функеля. Церемоніальну споруду також збудували зусиллями єврейської громади, яка самостійно зібрала кошти. Ця будівля складається з чотирьох кімнат – моргу, церемоніального залу, офісу та ритуальної крамниці.

До Другої світової війни церемоніальну споруду на Єврейському кладовищі використовували за призначенням, однак після війни будівля стала власністю радянської держави. Тоді її відверто занедбали, однак в наші дні зайнялися реставрацією, адже вважають цю будівлю однією з найважливіших єврейських місць, що збереглися у Чернівцях. Тут навіть хочуть створити меморіальний центр на честь історії чернівецьких євреїв та всіх загиблих людей.

Єврейське кладовище в цифрах і особистостях

Станом на наші дні на Єврейському кладовищі в Чернівцях поховано понад 50 000 мешканців нашого міста. Загальна площа кладовища складає близько 14 гектарів і складається воно зі 137 прямокутників, що утворюють великий замкнений комплекс.

На кладовищі поховано чимало видатних особистостей, наприклад:

  • Едуард Рейсс – перший єврейський міський голова;
  • Еліезер Штейнбарг – юдейський автор, знаний поет;
  • Бенно Штраухер – громадський діяч та лідер єврейської громади;
  • Макс Фоксганер – голова чернівецької палати адвокатів.

Серед давніх надгробків на кладовищі можна побачити ще чимало видатних людей, громадських діячів та політиків того часу, які зробили чималий внесок у розвиток єврейської громади.

Є на цьому кладовищі і чотири братські могили – могила єврейських солдатів австрійської армії часів Першої світової війни, могила турецьких солдатів та румунських громадян, що загинули у сорокових роках 20-го століття, і могила єврейських цивільних громадян, жертв Голокосту у 1941-му році.

Чим цікаві надгробки на Єврейському кладовищі?

Давні надгробки Єврейського кладовища у Чернівцях, передусім, заворожують своєю старістю – від них наче віє старовиною, загадковістю. Тут так і хочеться пригадати давню легенду і прогулятися вздовж кладовища, аби бодай на трішки наблизитися до історії рідного міста.

Чимала кількість надгробків на кладовищі виконані в традиційному стилі, однак більшість дуже відрізняються від звичних для українців надгробків. Пам’ятники демонструють рівень збільшення освіти, високий рівень освіченості населення.

Монументи та надгробки на кладовищі характеризуються неабияким різноманіттям форм та стилів. Подекуди тут можна побачити саркофаги, обеліски, мавзолеї та стели. Їх тогочасні майстри виконували з граніту, мармуру, габро, пісковика, цементу тощо. Над оформленням надгробків на кладовищі працювали навіть видатні скульптори – наприклад, Редер, Кукурудза, брати Москалюки та інші.

Орнаменти на надгробках кладовища мають як традиційні єврейські, так і українські риси та елементи. Написи, здебільшого, зроблені на Івриті, російській та на німецькій мовах. На деяких надгробках можна побачити інформацію про посаду чи професію померлого, подекуди можна побачити вірш чи епітафію.

Станом на сьогодні Єврейське кладовище у Чернівцях вважається одним з найбільших та найстаріших у Східній Європі, що перебуває під охороною. Від 1995-го року цей цвинтар також належить до історико-культурного заповідника «Кладовище на Зеленій вулиці». Сучасним мешканцям Чернівців давнє Єврейське кладовище нагадує про важливість та роль єврейської громади в культурному, освітньому, політичному та економічному житті нашого міста.

Містика і легенди довкола Єврейського кладовища в Чернівцях

Чернівецьке Єврейське кладовище – це справжня знахідка для тих, хто полюбляє містику та загадковість. Місцеві часто кажуть, що це кладовище буквально огорнуте всякими містичними історіями, а відвідувачі запевняють, що енергетика тут дійсно специфічна.

Дехто каже, що якщо в місті тепло, то на цьому кладовищі завжди буде прохолодно, а «чутливі» люди рекомендують також після заходу сонця на кладовище не заходити – мовляв,  можна відчути щось потойбічне. Але кожному своє – хтось приходить сюди, щоб прогулятися і доторкнутися до історії рідного краю, почитати історичні написи на надгробках та побачити щось нове для себе, а хтось приходить з щирою тугою і смутком.

Як би там не було, та Єврейське кладовище у Чернівцях – частинка всеукраїнського рейтингу десяти наймістичніших кладовищ, а екскурсії цим місцем є одними з найпопулярніших в місті. Директор Чернівецького екскурсійного бюро Павло Колядинський  стверджує, що за популярністю вона на другому місці після екскурсії містом. Знають про це місце і «свої», і туристи, які приїжджають до Чернівців в гості.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.